Н. Нанков: Засилва се ролята на регионалните съвети за развитие

Н. Нанков: Засилва се ролята на регионалните съвети за развитие Снимка: mrrb.bg

Представители на Конгреса на местните и регионалните власти на Съвета на Европа отчетоха напредъка по прилагането на Европейската харта за местно самоуправление за последните 10 години.

Разширяват се функциите, правомощията и състава на регионалните съвети за развитие. Засилването на ролята им е част от новия подход за интегрирано териториално развитие на регионите за периода след 2020 г. 

Това каза заместник-министър Николай Нанков на онлайн среща с представители на Конгреса на местните и регионалните власти на Съвета на Европа, на която беше отчетен напредъкът по прилагането на  Европейската харта за местно самоуправление за последните 10 години, съобщиха от пресслужбата на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Нанков посочи, че промените изхождат от разбирането, че инвестициите в регионалното развитие трябва да се основават на по-индивидуализиран подход, обвързан с местния контекст и отчитащ постигнатото ниво на развитие и благосъстояние.

Водещ принцип е тесният диалог и сътрудничество между институции, работещи на различни нива на управление, както и  между всички заинтересовани страни. Затова с промените в Закона за регионалното развитие именно на регионалните съвети се дават  правомощията да правят предварителен подбор на проектни идеи, финансирани от различни източници, включително европейските фондове, които да бъдат изпълнявани на територията на конкретния регион за планиране, добави той.

Освен тази промяна, за периода от последния доклад през 2010 г. България е предприела редица действия за прилагането на принципите, заложени в Европейската харта за местно самоуправление на Съвета на Европа.

Приета е и се изпълнява Стратегията за  децентрализация за периода 2016-2025 г., като първата част от нея за периода до 2019 г. вече е приключила, а следващият етап на Стратегията се подготвя в сътрудничество с местните власти.

Николай Нанков заяви, че правителство работи в диалог и с разбиране на проблемите на местните власти при формирането на политиката по отношение на регионалното развитие.

Като пример той посочи приетия бюджет за 2021 година, в който обемът на планираните средства за капиталови разходи на общините ще създаде по-добри условия за провеждане на инвестиционната им политика. Приетият Закон за държавния бюджет вече получи добра оценка от Националното сдружение на общините, допълни Нанков.

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: