
Как Европейският съюз може да възстанови доверието в своите институции?
- Политики
- Текст:

Експертите обаче признават, че това не е достатъчно.
Демокрацията, върховенството на закона, правата на човека винаги са били основни в ценностната система на Европейския съюз. Но през последните години в него се появиха пукнатини.
През 2022 г. няколко настоящи и бивши членове на Европейския парламент бяха обвинени в участие в корупционен скандал, за който се твърди, че са замесени Катар, Мароко и Мавритания. Белгийските федерални прокурори твърдят, че са платени "големи суми" в замяна на възможността да се влияе върху политиката на ЕС.
Година по-късно Европейският парламент заведе дело срещу Европейската комисия във връзка с прехвърлянето на замразени средства към Унгария, страна, чиято съдебна система, според него, не отговаря на стандартите, определени в договорите на ЕС.
Алберто Алемано, професор по европейско право, HEC Париж:
„Виждам прекомерно доверие в европейската политическа класа отдясно наляво, като хората, които се кандидатират за офиси, казват: „Е, гражданите на Европа вероятно вече са забравили за това.“ И аз не вярвам в това Мисля, че има нещо много дълбоко и значимо, което остава - нещо, което е свързано с Катаргейт и други по-малки скандали. Техните последствия показват, че има култура на безнаказаност в тези институции."
С наближаването на изборите за Европейски парламент вниманието към институциите на ЕС става все по-интензивно, а въпросът за тяхната репутация – все по-остър.
Нарастващото недоверие и скептицизъм към тях представляват втората най-голяма заплаха за демокрацията, според гражданите на блока. Това заключение направи социологическата служба Евробарометър в свое скорошно проучване.
Никълъс Йоса, директор на Transparency International за ЕС:
„Бих казал, че те трябва да отговарят на ценностите и стандартите, които изискват от 27-те страни членки, когато става въпрос за върховенството на закона, за принципите, общи за всички държавни институции, за етиката. Проблемът е в прословутия двоен морал по отношение на Комисията в парламента и в държавите-членки гласоподавателите в тези институции ще продължат да намаляват."
Euronews
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
