Руският книжен бранш е ударен силно от кризата

Руският книжен бранш е ударен силно от кризата Снимка: pixabay


Според източници на Publishing Perspectives книжният бизнес в Русия се изправя пред най-дълбоката си криза след разпадането на Съветския съюз, тъй като влиянието на пандемията от Covid-19 се засилва.

Според изявление на Сергей Степашин, ръководител на Руския съюз на книгите, загубите на индустрията вече възлизат на повече от 50 милиарда рубли (681 милиона щатски долара). Подобно на много световни пазари, основният спад на приходите се дължи на затварянето на повечето физически книжарници в Русия, които обичайно генерират около 80% от продажбите на книги в страната.

Ситуацията се усложнява и от забавената  държавна подкрепа за индустрията. На 13 април представители на почти 500 водещи книгоиздатели и автори в Русия изпратиха официална петиция до правителството в Москва с искане книгите да бъдат включени в списъците със „стоки от първа необходимост“, като с това индустрията бъде субсидирана в условията на пандемия.

Правителството потвърди получаването на петицията от индустрията, но очакваната субсидия не се осъществи. Очаква се до седмица книготърговците да получат възможност да отворят книжарниците при строг контрол, но издателствата остават извън обхвата на мерките за помощ от държавата, както е и в Обединеното кралство.

„Засега само книготърговците са включени в списъка с предпочитани отрасли, засегнати от COVID-19. Това им дава възможност да кандидатстват за определени данъчни облекчения" - казва Александър Алперович, изпълнителен директор на Clever. - „Като цяло книгоиздаването в Русия е сравнително малка индустрия в сравнение с някои от най-големите засегнати сектори като авиацията, туризма, хотелиерството и ресторантьорството. Но за нас е важно да припомним социалното значение на книгите и цялата книжна индустрия.“

Представителите на Eksmo-Ast, водещия издател в Русия, също смятат настоящата ситуация в бранша за сложна. Олег Новиков, бившият изпълнителен директор на Eksmo, казва, че пандемията от COVID-19 доказва дълбоката зависимост на вътрешния книжен пазар в Русия от физическата търговия на дребно. Той твърди, че масовото затваряне на книжарници в страната е блокирало около 60% от каналите за продажба на индустрията, което води до 75% по-малко приходи.

„Недостигът на приходи от такива традиционни канали за продажби" - казва Новиков, визирайки веригите книжарници, - "ще възлиза на 6,8 милиарда рубли (92,5 милиона щатски долара) месечни приходи.“

А прогнозираните загуби на местните издатели за второто тримесечие от март до юни на тази година се оценяват на около 27 милиарда рубли (368 милиона щатски долара), или 25% от годишните им приходи.

И все пак, за разлика от традиционната търговия с книги на дребно, има увеличение на продажбите в онлайн сегмента на пазара, който нарасна с 30 до 40%. Домашните читатели се обръщат към електронни книги и аудиокниги, като се наблюдава едновременното нарастване на аудитория за различните абонаментни услуги.

Например трафикът при водещия доставчик на аудиокниги и електронни книги в Русия през първите две седмици на април се увеличи с 42%. Броят на потребителите на абонаментната услуга „MyBook“ също нараства, като се съобщава, че е 147% спрямо същия период на миналата година. Приходите, отчетени от тази услуга, нараснаха със 75% за същите две седмици.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: