
Русия заплаши Финландия и Литва със „специални мерки”
- Актуално
- Текст:

Заради нахлуването на Русия в Украйна и опасенията подобна стъпка да се повтори и спрямо други страни ЕС обяви отбраната за свой приоритет. Владимир Путин обаче определи изявленията за евентуална руска атака срещу държави от НАТО като „пълни глупости“ - както твърдеше и преди „специалната военна операция” срещу Киев, припомня в днешния си брой The Moscow Times.
Същевременно руският президент не изключи война с европейски държави, ако те първи нападнат Русия – без да уточни какво Кремъл би счел за атака. Първите конкретни изявления в този смисъл засегнаха Финландия и Литва и по-специално, мерките за отбрана на двете страни. „Русия няма да остави без отговор възможно разполагане на ядрено оръжие на НАТО във Финландия”, предупреди наскоро руският посланик в Хелзинки Павел Кузнецов.
Дипломатът подчерта, че 20% от финландците подкрепят такава възможност, а около 40% са съгласни страната да предостави транзитни пътища за преминаване на ядрено оръжие. Тази статистика стана повод Кузнецов да се усъмни в умствения капацитет на финландския народ и в интервю за ТАСС посочи: „Финландците не могат да не осъзнават, че такава сериозна провокативна стъпка няма да остане без отговор от руска страна“.
Според Кузнецов Финландия е преминала „на страната на войната”, а след присъединяването ѝ към НАТО се е превърнала в „зона на потенциална ескалация”, което ще доведе до „адекватна реакция” от страна на Русия. В случая също не е ясно какво Кремъл тълкува като „адекватно”.
Междувременно през декември 2023 г. Путин заяви: „Финландия нямаше проблеми с Русия, но сега ще има“. В началото на март и руският военен министър Сергей Шойгу заплаши северната съседка на Русия заради „изграждането на военен потенциал на НАТО в близост до руските граници”.
За „специални мерки” заговори и Дмитрий Песков, този път по повод новината, че Германия ще открие военна база в Литва. Говорителят на Кремъл нарече това „продължение на ескалацията на напрежението” и поднови мантрата на Кремъл за „гарантиране на сигурността на Русия”.
В края на миналата година Литва се съгласи до 2027 г. Германия да разположи на литовска територия около 4 800 войници като мярка за укрепване на източния фланг на НАТО и заради опасенията, че апетитът на Русия няма да спре до Киев. Последната страна, присъединила се към НАТО – Швеция, засега не е обект на предупреждения – може би заради отсъствието на обща сухопътна граница с Русия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
