
Електронните услуги на АГКК - 30% по-евтини от документите на хартия
- Недвижими имоти
- Текст:

Със 110 000 повече са заявените по електронен път услуги в Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) тази година в сравнение с миналата. Това показват данните на агенцията, което е ръст с над 15%.
Тази година общият брой на подадените заявления за извършване на административни услуги е 628 495, от които 306 017 са подадени през Кадастрално-административната информационна система(КАИС) , а 322 478 – на гише.
За сравнение, през 2019 г. подадените заявления са били 645 822, от които през КАИС - портала – 196 004, а на гише - 449 818.
Данните са категорични, че тенденцията за увеличаване на подадените по електронен път заявления за услуги продължава. През 2019 г. заявленията, подадени през портала и на гише, са в съотношение 30% към 70%, а през 2020 г. през портала са 49%, а на гише 51%.
Нараства и броят на направените по електронен път справки от кадастралната карта и кадастралните регистри в КАИС - системата на агенцията. От началото на тази година досега са направени 1 968 042 справки по електронен път, а през 2019 г. са били 1 306 960.
Агенцията предоставя над 25 електронни услуги, като най-търсените сред тях са издаване на скица на поземлени имоти, скица на сгради, схема на самостоятелни обекти и удостоверение за приет проект за изменение на кадастралната карта и кадастралните регистри.
Предоставяните от АГКК електронни услуги са същите като тези, които гражданите и бизнесът могат да получат на гише и освен че заявяването им по електронен път пести време, са и с 30% по-евтини от документите на хартиен носител.
Издаването на скица на имот например или схема на самостоятелен обект, заявена на гише и получена на хартия, струва 20 лв., а цената на документа, заявен онлайн и получен в електронен вариант, е 14 лв. Заявената онлайн скица на имот, но получена на хартиен носител, също е на стойност 20 лв.
Дори в момента, при създалата се епидемична обстановка, всички служби на Агенцията по геодезия, картография и кадастър в страната продължават да работят с обичайното работно време, при стриктно изпълнение на необходимите предпазни мерки за служителите и гражданите.
Освен „на гише“ в службите на АГКК и чрез електронния портал, услуги могат да се заявяват и от инженерите по геодезия – правоспособни лица по кадастър, от общини, служби по земеделие и нотариуси в цялата страна.
Агенцията по геодезия, картография и кадастър продължава работата и по завършването на кадастралната карта на страната. До момента покритието с кадастрална карта и кадастрални регистри на територията на България достига 96,30% или 106,9 хил. кв. км.
Набрана е информация за над 17,6 млн. недвижими имота. Одобрени са кадастрална карта и кадастрални регистри за 1058 населени места, в т.ч. за всички областни градове и 134 общински центъра.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
