
Забраниха на чужденци да купуват жилища в Канада
- Недвижими имоти
- Текст:

Нарушаването на това разпореждане ще се наказва с глоба от CAD 10 000. Двугодишното ограничение има за цел да облекчи един от най-недостъпните пазари на жилища в света, отбелязва ВВС. Средната цена на жилище в Канада е $ 568 000 – повече от 11 пъти над средния доход на канадските домакинства. Същевременно в стремежа си към по-добра сделка и съответно - по-висок посреднически процент, имотните агенции често продават дадено жилище значително над исканата от продавачите цена.
Под 6% „не-канадци” притежават жилища в Онтарио и Британска Колумбия, където според националната статистика цените на жилищата са най-високи. Този незначителен брой чуждестранни собственици даде повод за критики и съмнения относно въздействието на забраната. В края на декември канадското правителство обяви и някои изключения, в т.ч. за чуждестранни студенти, пребивавали в страната поне 5 години, кандидати за убежище и хора с временни разрешителни за работа.
В изявление федералният жилищен министър Ахмед Хюсен каза, че забраната има за цел да обезсърчи купувачите да гледат на жилищата като на стока и инвестиция, вместо като място за живеене и отглеждане на семейство.
Цените на жилищата в Канада се понижиха леко през 2022 г., но остават много по-високи в сравнение с 2013 г., като само през 2021 г. са се повишили с 48%, докато между 2015 и 2020 г. средният доход на домакинствата е нараснал едва с 9.8%.
В Торонто и Ванкувър средната цена на жилищата надхвърли един милион канадски долара, поставяйки ги сред 10-те най-недостъпни градове в света, а Канада надмина по скъпи жилища Нова Зеландия, САЩ и Обединеното кралство. Но въпреки въвеждането на забраната и ценовата корекция спрямо инфлацията, в първите дни на годината жилищните цени продължават да растат.
Други държави също са въвеждали различни мерки за ограничаване на чуждестранната собственост върху жилища, включително чрез определяне на зони с ограничен достъп за чуждестранни лица или чрез въвеждане на специфични такси за чуждестранните купувачи. Нова Зеландия прие подобно законодателство през 2018 г., в опит да овладее ценовата експанзия на имотния си пазар.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
