
Борсовите тенденции пред мандата на Тръмп
- Актуално
- Текст:

Разбира се, настроенията на инвеститорите ще следват и други ключови икономически данни от големите икономики, както и отчетите за печалбите на големите корпорации, отбелязва Euronews. Охлаждащата се инфлация и положителни данни за китайската икономика оформиха края на миналата седмица, докато през новата тон ще дават решенията и изявленията на президента Тръмп.
Инвеститорите ще наблюдават внимателно първоначалните му политически действия. Прогнозите за намаляване на данъците, новите митнически тарифи и други мерки като цяло характеризират нов период на силен щатски долар, растяща доходоносност на държавните облигации и бичи пазари на акции. Ключовите бизнес-фактори ще се движат основно от данните за производството и услугите в големите икономики.
В Европа, и по-специално в Германия и Франция, и двата сектора отбелязаха свиване през деември, макар че януарските тенденции предполагат леко подобрение. В Обединеното кралство производството се свива за трети пореен месец, докато сферата на услугите 14 месеца се крепи на сравнително едно и също равнище.
Въпреки че е малко вероятно тези данни да предизвикат значителни движения на пазара, продължаващата слаба бизнес активност може да засили траекториите на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Bank of England (BOE) за намаляване на лихвените проценти.
В САЩ сезонът на печалбите ще остане ключов двигател на пазарните настроения основно в областта на услугите, както сочат резултатите на Netflix например, след като през 2024 г. цената на акциите на гигантската платформа за стрийминг услуги скочи с 90%, макар че в началото на 2025 г. леко се понижи.
Като цяло, секторът на услугите вече осем месеца бележи експанзивен растеж, докато показателите за производството показват свиване за шести пореден месец.
В Азиатско-Тихоокеанския регион се очаква стабилна японска йена, след като Банката на Япония (BOJ) ще повиши лихвения си процент с 25 базисни пункта до 0,5%, както намекнаха миналата седмица от ръководството ѝ.
Тази седмица и Китайската народна банка (PBOC) ще вземе решение за едногодишните и петгодишните си основни лихвени проценти, като вече трети месец пазарите масово не очакват промени. През 2024 г. китайската икономика отбеляза 5% растеж и дори 5.4% за последното тримесечие. Анализатори прогнозират за 2025 г. парични и фискални политики, които ще продължат да стимулират китайските фондови пазари.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
