
Акциите на китайските производители на електромобили бележат спад
- Фондови борси
- Автор:

Акциите на електрически автомобили BYD (BYDFF), Nio (Nio), Xpeng (XPEV) и Li Auto (LI) се разпродадоха около новините за намеса на китайски правителствени агенции в индустрията. В същото време Nikola (NKLA) не успя да успокои инвеститорите с предложеното партньорство с General Motors (GM), пише Investor's Business Daily.
Органът за икономическо планиране в Китай е стартирал национален преглед на проектите за електромобили (EV проекти), съобщава информационният портал Nikkei Asia. Националната комисия за развитие и реформи поиска от местните клонове на Evergrande Auto да предоставят данни за инвестициите и производството през последните пет години.
Наблюдателите от индустрията приеха това като сигнал, че Пекин иска да овладее процъфтяващия, но проблематичен пазар на електромобили в Китай, тъй като акциите на производителите на тези превозни средства бързо се множат.
С помощта на държавни субсидии общините побързаха да популяризират проекти за електромобили, което доведе до някои съмнителни практики, смятат експерти. Някои компании разчитат единствено на субсидии или са в състояние да закупят земя на ниски цени, се казва още в съобщението.
Само Evergrande са похарчили десетки милиарди долари през последните две години, с цел да се превърнат в лидери сред китайските акции на електрически автомобили, добавят специалистите.
Акциите на Nikola потънаха с 15,7% до 29,11 в борсовата търговия в сряда.
Акциите на Nio са поевтинели с 1,8%, BYD 4%, Li Auto 7% и Xpeng Motors 7%.
Във вторник, по време на интервю в "Лудите пари с Джим Креймър" на CNBC, изпълнителният директор на Nikola Марк Ръсел каза, че разговорите с GM за доставка на технологии за горивни клетки и батерии, както и за изцяло електрически пикап, продължават. Но той не каза много повече.
Ако сделката GM-Nikola не бъде финализирана до 3 декември, всяка от страните може да си тръгне.
Ръсел реши също да не обсъжда основателя и бивш председател на Nikola Тревор Милтън, който потенциално би могъл да разпродаде своите 91,6 милиона акции след края на периода на блокиране, приключващ на 1 декември. С около 360,9 милиона акции на Nikola, Милтън е най-големия единичен акционер на стартъпа.
"Не мога да коментирам Тревър, разбира се," каза Ръсел. "Но ние вярваме, че докато изпълняваме нашите основни етапи и нашия бизнес план, ще възнаградим нашите дългосрочни акционери".
Милтън напусна Nikola след като Министерството на правосъдието и Комисията по ценните книжа и борсите започнаха разследване на твърдения за измама, повдигнати през септември от Hindenburg.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
