
Диетите на растителна основа могат да предотвратят бъдещи глобални зарази, казват лекари
- Алтернативно лечение
- Източник: Euronews
- Автор:

Група британски лекари подкрепиха призива за прекратяване на фабричното земеделие, за да се предотвратят бъдещи пандемии.
Д-р Джема Нюман от нестопанската организацията Plant-Based Health Professionals призовава обществеността да се откаже от яденето на месо като част от кампанията „Май без месо“. Рекорден брой хора участват тази година с 33 000 регистрации, в сравнение с 10 000 през 2019 г., а за 38 на сто от тези, които са се регистрирали тази година, е установено, че са го направили заради опасения около месната индустрия и болести като COVID-19, сочат данни на кампанията.
Хана Брадшоу, една от 23 000 нови участнички, казва, че тези притеснения със сигурност са били част от решението й да започне диета на растителна основа. „Има повече информация за месната индустрия, че причинява болести, и по-силни връзки между въздействията върху здравето ни в сравнение с диетата без месо."
Трудно е да се каже дали пандемията е оказала пряко въздействие върху решението на хората, обяснява съоснователят на кампанията Райън Александър, но „е ясно, че хората правят връзка между интензивното земеделие и грижите за общественото здраве“.
Какъв е проблемът с месото?
Зоонотичните заболявания, като COVID-19, са тези, които могат да се разпространяват между животни и хора. В световен мащаб те са били причина за много исторически огнища, включително H1N1 и Ебола. Има малко доказателства обаче, които предполагат, че консумацията на по-малко месо директно намалява появата на смъртоносни огнища на болести.
Според Програмата на ООН за околната среда най-важният фактор е увеличеното количество близки контакти между хора и животни като свине, прилепи или птици, което позволява на патогените да прескачат между видовете. През 2016 г. се идентифицира нарастващото посегателство върху животновъдството в естествените екосистеми като движещ фактор за зоонозните болести, предупреждаващ, че „революцията в добитъка“ може да доведе до потенциална катастрофа.
„Някои политици и коментатори обвиняват Китай за COVID-19, но не споменават, че всички скорошни огнища на болест са причинени от човешката намеса при животни и техните местообитания - казва д-р Нюман, - пилешката салата или пицата с пеперони, която ядем, може да бъде следващият голям риск за здравето." Технологичните ферми в мащабни индустрии са като „времева бомба", добавя тя, а преместването на диетите ни далеч от месото може да помогне за преминаване към „по-безопасно бъдеще".
Подобряват цялостното ни здраве
Консултантът хематолог и директор на Plant-Based Health Specialists Великобритания, доктор Ширин Касъм, също смята, че има „спешна нужда“ да намалим консумацията на месо както за здравето на хората, така и за планетата.
„Повече от 90 на сто от месото, което консумираме, се произвежда в промишлени крупни ферми, които осигуряват перфектните условия за генериране на нови инфекции с епидемичен и пандемичен потенциал.“ Технологичното земеделие също изисква широко използване на антибиотици, добавя той, което е допринесло за „драстично увеличение на броя на резистентните на антибиотици инфекции, засягащи хората".
„Сега сме навлезли в ера, в която не са редки случаите, когато лекарите намират лечение на пациенти с бактериални инфекции, за които няма ефективни антибиотици.“
Д-р Касъм обяснява, че това е въпрос и на цялостното обществено здраве: „Ние знаем от десетилетия, че здравословната диета на растителна основа, която минимизира или елиминира месото, е свързана с едни от най-ниските проценти на хронични заболявания и по-дълъг и здравословен живот.“
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
КЕШ клуб
300
3 000
30 000