
Какво си мисли вашата котка и дали не е психопат?
- Знание
- Текст:

Изследването, публикувано в Journal of Research in Personality, предлага тест, първоначално разработен за хора, но с малко научни промени - валиден и за котките. Моделът измерва нивата на смелост, подлост, своенравност и независимост, за да оцени като цяло тенденциите към психопатично поведение.
След като попълните CAT-Tri + test, който може да се намери онлайн, ще получите т.нар. „CAT-Tri+measure” за нивото на психопатичните наклонности в характера на вашия домашен любимец. Екипът се надява, познавайки този резултат, хората да подобрят взаимоотношенията си с котките.
„Нашите котки и многообразието на тяхната персоналност ни вдъхновиха да започнем това изследване“, казва пред Motherboard психологът Ребека Евънс от Университета в Ливърпул, Обединеното кралство. Тя е лично заинтересувана и е изпробвала теста за психопатични наклонности първо на своята котка и е открила, че „Моят Гъмбъл има сравнително висок резултат по скалата за своенравност – което означава, че може да бъде доста гласовит, търсещ близост и спонтанен в изразяването на настроенията си“.
Въпросникът изисква следната информация: вашата котка проявава ли приключенски дух, когато проучва територии, как реагира на други котки, трябва ли да я стимулирате непрекъснато и спазва ли домашните правила. Има и допълнителни въпроси за поведението, като внезапни промени в настроението, агресия към нови хора и реакции при галене.
Точността в резултатите варира от мнения като „Това не е моята котка“ до „Моята котка е точно такава”. Тестът, който предвижда общо 46 отговора, включва и въпроси, оценяващи отношението на хората към домашиня им любимец.
При хората психопатията често се изразява с липса на емпатия и склонност към манипулиране на другите – въпреки че външно психопатите (както и котките) може да изглеждат не просто нормални, а дори очарователни.
/GettyImages-608972797-96e92b429f234b6c9eccd90084acd646.jpg)
„Вероятно всички котки имат елемент на психопатия, тъй като някога това е било полезно за техните предци по отношение на придобиването на ресурси: храна, територия и възможности за чифтосване“, казва Евънс.
Крайната цел на изследването е като разбираме по-добре нашите котки, да им създадем условия, подходящи за техния нрав. Например, любимците с по-висок резултат за смелост, може да получат повече предмети за драскане или катерене.
Проучването има и друга цел – при нежелани характеристики, котките да бъдат поставени в подходяща среда, която да ги превъзпита и собствениците им да ги задържат – вместо да ги изоставят в приюти, където може да бъдат евтаназирани.
За окончателния вид на въпросника учените са работили с 2042 доброволци - собственици на котки и техните домашни любимци, като са извлекли и някои типизации.
Така например, по-високата степен на своенравност и независимост у котката подсказва по-високо качество на отношенията със собственика ѝ – т.е., стопанинът е оставил любимеца си да развива своите естествени наклонности и да ги проявява открито, докато „по-добри” резултати в подло и предизвикателно поведение са знак за по-ниско качество на отношенията, тъй като с държането си човекът е принудил котката да даде израз на подобни качества.
Така че в известна степен зависи от нас какво поведение ще проявят любимците ни. И не забравяйте - не случайно казват, че котките са били почитани като божества в древния Египет и не са забравили това.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
