След санкциите на САЩ ЛУКОЙЛ реши да продава чуждестранните си активи
- Актуално
- Текст:
Снимка: france24.com
За разлика от Великобритания и САЩ, ЛУКОЙЛ все още не е санкциониран от ЕС, тъй като според Европейския парламент трябва да се решат три проблема – смесената собственост на дъщерните компании, енергийната зависимост на някои страни в състава на ЕС и политическите разногласия с някои от тях.
Така или иначе, ЛУКОЙЛ е разпрострял собствеността си от Грузия до Централна и Западна Европа. Например в Австрия LUKOIL INTERNATIONAL GmbH действа като „координационен център“ за активите на ЛУКОЙЛ в чужбина и се позиционира в социалните си профили като „ключов играч в световната петролна и газова индустрия“. ЛУКОЙЛ държи 50% от австрийския холдинг, който управлява повече от 100 международни дъщерни дружества в близо 50 държави, включително вериги бензиностанции в Грузия, Молдова и Сърбия.
LUKOIL International Upstream Holding B.V., регистрирана в Нидерландия, също функционира като холдингово дружество с единствен акционер и 100% собственик на акциите в лицето на австрийската LUKOIL INTERNATIONAL GmbH.
Регистрираната в Женева LITASCO SA е 100% собственост на руската петролна корпорация и в сайта си е представена като „основен търговски оператор” на ЛУКОЙЛ извън Русия. Чрез LITASCO SA ЛУКОЙЛ управлява над 200 бензиностанции в Белгия.
В България ЛУКОЙЛ е директен собственик на 10% от акциите на ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас АД, а останалите държи чрез европейски холдингови компании. В момента ЛУКОЙЛ активно търси купувач за българския си бизнес, а според новоприет закон, Държавната агенция за национална сигурност и Министерският съвет трябва да одобрят евентуалната продажба.
В Румъния ЛУКОЙЛ управлява рафинерия в Плоещ, както и над 300 бензиностанции. Според Кристиан Бусой, държавен секретар на румънското Министерство на енергетиката, ЛУКОЙЛ вече е „задължен“ да продаде активите си в страната, която по думите на Бусой „ще бъде много щастлива”, ако руската компания изчезне от картата на Румъния.
ЛУКОЙЛ има и сериозно присъствие в предприятия за проучване ня петролни и газови находища в Близкия изток, Централна Азия, Западна Африка и Централна Америка. Сред най-големите такива проекти е предприятие в Ирак, което вече добива петрол, както и KazMunayGas в Казахстан, като ЛУКОЙЛдържи 50% дял и разработва съвместно находища в Каспийско море.
Рискът пред предстоящите продажби на чуждестранните активи на ЛУКОЙЛ остава задълбоченото проучване на евентуалните купувачи, за да се избегне скрита руска собственост.
Още по темата във
facebook