Saab открива завод за изтребители Gripen в Украйна
- Актуално
- Текст:
Снимка: yahoo.com
Миналата седмица шведският президент Улф Кристерсон и украинският му колега Володимир Зеленски подписаха писмо за продажбата на изтребителите. За да гарантира доставката им, Saab ще трябва да удвои производствения си капацитет, като за начало ще разкрие голяма монтажно-тестова база за Gripen в Украйна, заяви главният изпълнителен директор Микаел Йохансон пред Financial Times. (FT)
За да се разшири производството, „би било чудесно да се създаде капацитет поне за окончателно сглобяване и тестване, а евентуално дори за производство на отделни компоненти в Украйна“, каза Йохансон пред FT.
Все още не е решено как Киев ще финансира покупката на шведските самолети. Премиерът Кристерсон е обсъдил въпроса с лидерите на други страни от ЕС, като според Йохансон, един от вариантите е да се използва част от замразените руски резерви в ЕС.
Обсъждат се и други варианти, след като Белгия, отложи това решение до декември, с аргумента, че търси юридическа обосновка, за да може белгийският Euroclear като основен депозитар на руски активи в Европа да приложи схемата.
Сделката се разглежда като изпълнение на решението Украйна да купува приоритетно оръжие от европейската военно-отбранителна индустрия. Според анализатори от отрбанителния сектор, това е голям шанс за Saab да увеличи многократно производството си.
В пикови периоди компанията е произвеждала около 18 изтребителя Gripen годишно, а в момента – около половината. До момента компанията е продала 60 от най-новите модели Gripen на Швеция, 36 на Бразилия и 4 на Тайланд.
Още по темата във
facebook