
Задължителната ваксинация остава личен избор на държавите в ЕС
- Здравни
- Текст:

„Все още шест държави-членки са с под 55% ваксинирани ", каза тя, без да посочи конкретни страни, но изрази мнението, че тази разлика трябва спешно да се запълни. „Трябва да постигнем възможно най-бързо пълно ваксиниране на колкото се може повече граждани на ЕС, да защитим повече хора от най-сериозните последици от вируса, както и от разпространението на нови варианти”, смята Кириакидес.
Тя не даде ясен отговор на въпрос дали здравните министри са обсъждали задължителната ваксинация, но поясни: „Според Европейската стратегия за ваксиниране, ваксинацията като цяло и по-специално решенията за задължителната ваксинация са въпроси на отделните държави-членки. В момента са ваксинирани 77% от възрастните европейци и 66% от цялото европейско население, което обаче означава, че една трета от европейските гражадни не са ваксинирани. Ваксинацията е най-добрият ни инструмент за справяне с тази пандемия, въпреки че не е единственият“.
Според нея е важно и подходящо да започнат дискусии относно задължителната ваксинация, но Кириакидес повтори, че не би желала това „да отклони фокуса от необходимостта да се ваксинираме възможно най-бързо и да предприемем необходимите нефармацевтични мерки, за да се справим с този вирус".
„Ваксинацията е необходимост за общественото здраве. Дори една държава-членка с нисък процент ваксинирани може да повлияе на здравната ситуация в целия ЕС“, подчерта тя.
Здравните министри обсъдиха също и фармацевтичната стратегия, европейския план за борба с рака, следващите стъпки за глобално здраве и готовността на ЕС за реакции при пандемия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
