
Китай замърсява планетата толкова, колкото всички развити страни заедно
- Екология
- Текст:

Китайските власти обещават да спрат да вредят на природата към 2040 г.
Учените отбелязват, че емисиите на шест от най-вредните газове в атмосферата, включително въглероден диоксид, метан и азотен оксид, в Китай през 2019 г. са се увеличили до 14,09 милиарда тона.
Това е с около 30 милиона тона повече от останалите членове на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това съобщи нюйоркската група за изследване на климата.
При това китайските власти подчертават значението на намаляването на емисиите на въглероден диоксид - те искат да достигнат нула до 2060 г.
Китай създава 27% от глобалните емисии. САЩ, вторият по големина емитент, има 11%, а Индия за първи път изпреварва Европейския съюз, който създава около 6,6% от глобалните емисии.
Китай обаче има и най-голямото население в света, така че емисиите му на глава от населението остават много по-ниски от САЩ.
А в исторически план членовете на ОИСР все още са най-големият виновник за глобалното затопляне, тъй като от 1750 г. те са емитирали четири пъти повече парникови газове от Китай.
„Историята на Китай като глобален емитент е сравнително кратка в сравнение с развитите страни, много от които са вредили на планетата повече от сто години“, отбелязват изследователите.
„Трябва да се има предвид, че глобалното затопляне е резултат от емисиите както в близкото, така и в по-далечното минало.“
По материали на bnnbloomberg.ca
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
