
Само в седем държави в света дишат безопасен въздух
- Здравни
- Текст:

През 2023 г. едва седем държави, три от които в Европа, са постигнали безопасни нива на замърсяване на въздуха, се казва в доклад на IQAir. Заключението се основава на данни от 30 000 наблюдателни станции в 134 държави, територии и региони.
Според критериите на Световната здравна организация (СЗО),124 държави са с опасно ниво на фини прахови частици с диаметър по-малък от 2.5 микрона (PM2,5). При този размер можем да ги вдишаме, допускайки ги дълбоко в белите ни дробове и дори в кръвта. Смята се, че PM2.5 могат да причинят сърдечни и белодробни заболявания, високо кръвно налягане и да повишат риска от астма, депресия, тревожност и преждевременна смърт.
Най-чист, т.е., безопасен за здравето е въздухът в Австралия, Исландия, Естония, Финландия, Гренада, Мавриций и Нова Зеландия. Към страните с безопасни нива на замърсяване могат да се причислят също и Пуерто Рико, Бермудите и Френска Полинезия.
В класацията с минимално замърсяване следват Швеция, Ирландия, Норвегия, Португалия, Лихтенщайн, Дания, Обединеното кралство, Андора, Латвия, Украйна, Холандия, Люксембург, Швейцария, Германия, Белгия, Франция, Австрия и Испания.
България е в сравнително приемливата категорията страни, в които замърсяването на въздуха е до три пъти над безопасния стандарт. В същата група са още Литва, Чехия, Унгария, Малта, Словакия, Хърватия, Полша, Кипър, Словения и Италия.
В по-сериозна ситуация (със замърсяване до пет пъти над безопасните нива) са Молдова, Румъния, Албания, Гърция, Турция, Сърбия и Черна гора. С най-тежко замърсяване (повече от пет пъти над безопасния стандарт) в Европа са Босна и Херцеговина – най-замърсената страна в региона и Северна Македония.
В глобален мащаб най-тежко замърсен въздух дишат в Централна и Южна Азия. Бангладеш води опасната класация с 15 пъти по-тежко замърсяване от стандартите на СЗО. Пакистан отстъпва само с една позиция. Замърсяването на въздуха в Индия е 10 пъти по-тежко от безопасния стандарт и 9 пъти над него в Таджикистан и Буркина Фасо.
Обобщаващо заключение е, че най-замърсен въздух дишат в районите с бедно население. Данни за Африка липсват. Изследването отбелязва още, че макар и недостатъчно, замърсяването на въздуха в европейските градове е намаляло, като през 2023 г. 54% от тях се класират в „зеления” въздушен спектър, при 39% за 2022 г.
„Чиста, здравословна и устойчива околна среда е универсално човешко право“, казват от IQAir подчертавайки, че „катастрофалното” за здравето ни замърсяване на въздуха се дължи основно на изкопаемите горива.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
