
Льовен, градът без коли в центъра
- Екология
- Текст:

През 2020 г. Льовен печели наградата „Европейска столица на иновациите”, придружена с € 1 милион и ги инвестира в зелено развитие, разработвайки своята „Пътна карта към въглеродна неутралност Льовен 2030”.
Началото е положено през 2013 г., когато в града, известен най-вече като родно място на „Стела Артоа”, се заражда зелено движение, при това – без демонстрации и кухи лозунги, а с конкретно поети обещания, като всеки един от 600-те члена на движението -местни компании, организации, университетът KU Leuven, градския съвет и много граждани - се подписва под своите задължения. .
Планът им вклюва 12 стъпки, в това число преоборудване (отопление и изолация) на 1000 жилища годишно, мащабно инвестиране и преход към слънчева енергия и озеленяване на огромни участъци бетон. Членове на борда на „Льовен 2030” са и организации, подпомагащи гражданите с ниски доходи, както и компании, които строят и менажират социални жилища. Те са гарант, че всички социални кръгове ще имат еднакъв достъп до предвидените ресурси, подчертава Euronews.
Кметът Мохамед Ридуани още в първите дни след избора си през 2019 г. се изправи пред предизвикателоството Covid-19. Днес обаче мисли, че пандемията и последвалата глобална криза всъщност са насърчили зелената политика на Льовен. Първата стъпка е преустройство на движението в града, което затваря центъра за автомобили, създавайки редица преимущества за велосипедистите.
Реакциите на гражданите са положителни, не закъсняват и резултатите – European Best Destinations (EBD) и EDEN Network определиха града за една от най-добрите европейски дестинации за 2022 г., придружавайки решението си със суперлативи като „белгийското чудо”.
Важно участие в програмата имат 51 000 студенти, които се обучават в KU Leuven, създаден през 1425 г. Те са сериозен контингент от велосипедистите, които наредиха велотранспорта пред обществения и автомобилния, който остава на трето място. За 4 години колоездачите са се увеличили с 40%, а кметството се стреми към намаляване на автомобилтия транспорт с още 20% и ограничаване на скоростта до 30 км/ч не само по главните артерии, но и по малките улици.
Тези решения вече имат резултата си не само в чистотата на въздуха, но и в приятния шумов фон на града, в който отсъства рева на двигателите. Инициативата върна и много позабравени традиции – все повече деца ходят сами на училище с велосипедите си, тъй като родителите вече са спокойни, че автомобилният трафик не ги заплашва.
Ако все пак трябва да използвате автомобил, предпочитаният начин е споделения автотранспорт – Льовен е градът № 1 на Белгия и в това отношение. Разработена е и програмата за инвестиции в слънчева енергия и рециклирането на всевъзможни суровини, включително бетон.
Освен в инфраструктура, екологична мобилност и алтернативна енергия, в Льовен можете за инвестирате и в новата градска ферма, създадена в една част на крайградския Park Abbey, зелен оазис от XIII век. Тук и в още няколко околни ферми, всеки гражданин, който желае, може да наеме малък терен и да отглежда на него зеленчуци, както и да се снабдява с екологично чисто месо и мляко от местни производители.
Така старинният Льовен се превръща в „зелен авангард” сред градовете на Европа, залагайки на културното наследство, но с поглед в бъдещето.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
