
Учени: 2000-годишна битка е унищожила екосистемата на блато в Китай
- Екология
- Текст:

Висящият глиптостробус (Glyptostrobus pensilis), който някога е доминирал в блатистите гори на Южен Китай, се е оказал на прага на изчезването поради древна война, случила се преди повече от 2000 години.
Изследване, публикувано в Science Advances, разкрива, че пожар, подпален от армията на Хан през 111 г. пр. н. е. по време на нахлуването в кралство Нанюе, е унищожил обширни гори в делтата на Перлената река. Въглеродното датиране на овъглените пънове и анализът на въглищата в торфените слоеве потвърдават, че огънят е излязъл извън контрол, унищожавайки екосистемата.
Някога тези блатисти местности са били обитавани от слонове, тигри и крокодили, а глиптостробусните гори са покривали площ от 2000 км². Днес под земеделските земи са скрити само останките от торф с пънове, някои от които достигат 2 метра в диаметър.
Следващите векове на изгаряне на горите и развитето на земеделието увеличават още повече нанесените щети и сега тези дървета почти не растат в Китай, а в Северен Виетнам са останали само няколко изолирани групи от тях.
Според учените климатът в региона все още е подходящ за този растителен вид, но възстановяването му е трудно поради масовото унищожаване на дърветата.
Висящият глиптостробус е класифициран като критично застрашен от изчезване вид. Изследователите подчертават, че войната на Хан срещу кралство Нанюе е ключов фактор за неговия упадък.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
