
Глобалното затопляне е увеличило разрушителните пориви на ветровете на планетата
- Анализи
- Текст:

Глобалното затопляне причинява повече вредни ветрове по време на гръмотевични бури в Централна Северна Америка, показва ново проучване на Националния център за атмосферни изследвания на САЩ. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Climate Change.
Изследователите анализирали данни на метеорологични наблюдения и резултати на компютърни симулации с много висока разделителна способност, за да оценят промените в краткосрочните и локализирани ветрове, които често не се улавят от метеорологичните станции. Оказва се, че през последните 40 години площта на земята в Съединените щати, засегната от гръмотевични бури, се е увеличила пет пъти.
Гръмотевичните бури започват да предизвикват по-екстремни ветрови явления, с внезапни промени от липса на вятър до пориви от над 100 километра в час. Гръмотевична буря генерира мощни въздушни течения надолу, които на свой ред причиняват прави течения, движещи се успоредно на земята и достигащи 91 километра в час.
Изменението на климата вероятно увеличава температурната разлика между хладния въздух в низходящите течения и топлия заобикалящ въздух. Тази голяма температурна разлика позволява на студения въздух да потъва още по-бързо, което прави по-вероятно бурята да предизвика вредни ветрове.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Най-голямата цифрова камера в света зае своето място в телескопа в Чили

Eврото бележи незначителен ръст, паундът - петмесечен връх

Volkswagen може да се включи в производството на оръжие

Суровият петрол поскъпва

В Сърбия разпръснаха протестиращи с невидимо оръжие

Мъск съобщи за изпращането на хуманоида Optimus на Марс през 2026 година

Как нашият шумен свят съкръщава живота ни

Пробуждат ли се американците от сладкия сън за просперитет, обещан от Тръмп?
