България ще има свой специализиран кораб за търсене и спасяване

България ще има свой специализиран кораб за търсене и спасяване Снимка: mtitc.government.bg

Процедурата за проектиране и строителство на български специализиран кораб за търсене и спасяване вече е задействана

Задействана е процедура за проектиране и строителство на български специализиран кораб за търсене и спасяване. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Христо Алексиев по време на среща с Веселин Миланов, помощник-ректор на Технически университет-Варна и кап. Андрей Станев, експерт по морски технологии в ТУ и капитан на спасителния влекач на БМФ-Варна, участвал в операцията по спасяване на товарния кораб "Vera SU".

Плановете са строителството на кораба да се финансира със средства от Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 и проектът вече е включен в обхвата на програмата, която беше изпратена в Брюксел за одобрение. В началото на 2022 г. ще бъде обявена процедурата от ИА „Морска администрация“. „Този кораб ще се ползва не само за спасителни операции, но и за научни изследвания и обучение на студенти“, поясни министърът.

Представителите на Технически университет-Варна, който беше активен партньор на държавата по време на спасителната акция на "Vera SU" и министър Алексиев обсъдиха изготвянето на техническо задание за проектиране на плавателното средство. По думите на Веселин Миланов университетът има капацитет да обучава студенти в областта на аварийно-спасителната дейност. Спасителната акция ще бъде преподавана на студенти от бакалавърската и магистърска програми на Висшето военноморско училище и Техническия университет във Варна. 

От академичната институция заявиха готовност за създаване на магистърска специалност „Аварийно-спасителна дейност“, където студентите ще могат да се обучават за професионални савьори. „След успешната реализация на операцията по спасяването на "Vera SU", за която от няколко международни компании заявиха, че могат да проведат най-рано през пролетта на 2022 г., българската държава успя със собствени сили и средства да се справи. Ние бихме искали този опит да се изучава и предава на студентите в бъдеще“, заяви кап. Андрей Станев. За целта в момента се изготвя учебен план и се монтира филм с кадри от дроновете на Европейската агенция за морска безопасност, чрез които ще може подробно да се показва на бъдещите савьори всеки етап от спасителната акция. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: