
Международните летища в България трябва бъдат оборудвани с анти-дрон системи
- Авиация и космонавтика
- Текст:

Всички международни летища в България трябва да бъдат оборудвани с анти-дрон системи. Това се договориха вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и представителите на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица, РВД и ГД ГВА, съобщиха от Пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията.
В разумни срокове ще бъдат проучени различни технологични варианти, които да са ефективни, но и да не оказват негативно въздействие върху съществуващите системи на летищата.
„Съвместно с експертите на РВД и ГД ГВА трябва да се намери подходяща технология, която е в разумни икономически рамки и е съобразена с особеностите на всяко едно летище. Решенията трябва да залегнат в инвестиционните планове на компаниите“, подчерта Гроздан Караджов.
Подобни мерки са рядкост на европейските летища и няма готов модел, който да бъде приложен веднага, но компаниите, оператори на летищата, вече са предприели действия за проучване на чуждия опит. Те увериха, че са предприети спешни мерки по наблюдението на летищните зони, като се обръща специално внимание при излитане и кацане на самолети.
Вицепремиерът обеща, че ще бъдат бързо подготвени необходимите законодателни промени. „Проучването, което направихме показва, че трябва да се усъвършенства нормативната уредба, свързана с използването на дронове, контрола и санкциите. Трябва да се разработят правилници и протоколи за действие при нерегламентирано използване на такива летателни средства“, категоричен бе Караджов.
По искане на вицепремиера Гроздан Караджов още утре ще се проведе експертна работна среща, на която да бъде начертан план за действие, като до петък трябва да е готов докладът с резултатите от нея.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Комисията за защита на конкуренцията: Има само ползи от електронните ваучери за храна

И стоките втора употреба могат да бъдат върнати до 14 дни, ако са купени онлайн

Лондонското летище Хийтроу остава затворено и днес

В Русия се научиха да добиват редкоземни метали от фосфогипс

Bloomberg: САЩ почти спират участието си в групи, наблюдаващи санкциите срещу Русия

Tesla изтегля десетки хиляди Cybertruck

Норвежец подаде жалба срещу ChatGPT

Кой е най-скъпият химичен елемент на Земята?
