
Чистата енергия върви с чистото ѝ управление
- Енергетика
- Текст:

Внедряването на зелена енергия от фотоволтаици или ветрогенератори често повдига въпроси за екологичността на тези системи и влиянието им върху околната среда. Затова поддръжниците на чистата енергетика търсят изобретателни методи, които да балансират авангардната технология и природата в парковете за възобновяема енергия.
Виенската фотоволтаична електроцентрала Schafflerhof strasse е наела 90 овце, за да „подстрижат” 12-те хектара трева около слънчевите панели. За тази „нова” практика разказва Еuronews.
„Изобретателите” на метода смятат, че овцете ще допринесат и за възстановяването на биоразнообразието със своя естествен тор и семената и полените, които носят във вълната си. „Екологичните сенокосачки“ ще могат да пладнуват под сянката на слънчевите панели или да се подслонят под тях при дъжд, тъй като съоръженията са монтирани по-високо от обикновено.
Соларният парк Schafflerhof strasse генерира 12 гигаватчаса чиста електроенергия за 4900 виенски домакинства, избягвайки 4200 тона въглеродни емисии годишно. Това е част от плана на Виена за постигане на въглероден неутралитет до 2040 г.
Преди новата си функция теренът е бил градско сметище. Създателите на фотоволтаичния парк - Wien Energie – са подготвили почвата със специална смес от семена на местни тревисти растения, за които пък ще се грижат овцете. По време на зимния сенокос четирикраките помощници ще могат да се приютят в голяма плевня в съседство. Соларният парк е една от няколкото т. нар. агроволтаични системи в Австрия – метод, който съчетава производството на слънчева енергия със селското стопанство и оптимизира използването на земята.
Новото агроволтаично направление се експериментира и в Колорадо, САЩ, а в много френски лозя вече се използва успешно. Грижите за земеделските култури се осъществяват с помощта на алгоритъм, който следи нуждите на растенията от вода и слънчева светлина и съобразно това регулира наклона на слънчевите панели. Създалият се под тях микроклимат предполага, че растенията ще се нуждаят от по-малко вода, а това за фермерите са икономии от напояването. Въпреки че концепцията е в ранните си етапи, се смята, че агроволтаичният модел може да увеличи печалбата на земеделските производители с 40%.
След успешен експеримент със стадо овце в парижки парк през 2013 г., практиката навлиза и в поддръжката на много обществени зелени площи.
„Като пасат, те подрязват живите плетове и регулират тревните площи. За разлика от козите, които ядат всичко, овцете ядат само най-зелените части на живите плетове и ливадите. Те са градинари, но и озеленители, тъй като участват в поддържането на обществени пространства“, казват от парижката културна медия Enlarge Your Paris.
Бизнесът залага на традиционни практики, но в основата на възраждането му все пак са технологиите, макар и индиректно. През 2009 г. Google изуми мнозина, когато нае кози от компанията Living Systems Land Management, за да „окосят” тревата около базата на технологичния гигант в Калифорния.

Според Forbes екоуправлението на зелени площи е развиващ се сектор, като само в САЩ вече няколкостотин компании предлагат животни под наем за поддръжка на ливади и паркове.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
