
Физиката в помощ на геотермалните сондажи
- Енергетика
- Текст:

Проектът на A&M ще промени сондажните практики в добива на геотермална енергия – един от перспективните възобновяеми енергийни източници, който изостава заради високата стойност като труд и инвестиции в процеса на сондирането. Разработката е финансирана от Департамента по енергетика на САЩ (DOE) с безвъзмездна финансова помощ в размер на $ 1,86 милиона.
Една от целите на DOE е геотермалната енергия да стане по-икономична, тъй като геотермалният бизнес е с много ниска възвръщаемост и намаляването на разходите би привлякло по-сериозен инвестиционен интерес към това производство на „зелена” енергия. Използването на земната топлина в тази посока не е нова идея, но все повече се доказва с времето.
Първата мащабна геотермална електроцентрала в САЩ е открита през 1960 г. и днес е най-значимият енергиен комплекс от този вид в света. Технологиите са подобрили донякъде ефективността на производството, но един от най-важните процеси в извличането на този възобновяем ресурс - сондажът в земята - все още изисква огромни разходи. Всеки ден на една сондажна платформа струва много пари като енергия, труд, персонал и оборудване. Затова геотермални кладенци не се пробиват често – 15 - 20 годишно в САЩ, като фирмите в бранша правят по един, максимум два сондажа. От друга страна, сондажи за добив на нефт и газ се правят непрекъснато, но и тази активна практика не е много по-напред в разходите, така че идеите за поевтиняване на процеса са много ценни.
През 2013 г. в тексаския университет A&M се въвежда профилиран курс по физика на сондажа, с предмети като методи за наблюдение и оценка на подземната среда, ръководство за целеви анализ на събраните данни, специфика на свредлите, оптимални скорости и прилагане на сила при сондажа. Разработена е програма за проучване на напреднали сондажи, която помага на големи интегрирани оператори и по-малки независими компании да подобрят производителността си, като прилагат практики на основата на физиката. Познавайки физичните процеси при сондиране, действащите екипи развиват нови умения и постигат рационализации, с които по-лесно подобряват ефективността на процеса, без необходимост от ново специално оборудване.
През октомври 2020 г. екип на университета се включи в подготовката на кладенец с практическо приложение на научните изследвания в областта на геотермалната енергия (FORGE) и преди дни публикува резултатите си в today.tamu.edu. Разположен в Милфорд, Юта, кладенецът е с до 65 градуса наклон и е много добро място за тестване, разработване и усъвършенстване на геотермални системи. Целият екип на съоръжението – от работниците, до ръководството - е преминал специализирания курса по физика на сондажа, с подробни инструкции за действие при различните физически обстоятелства.
Университският екип на A&M е участвал във всички процеси и етапи на сондажа с ежедневни анализи на данните и инструктажи, което донякъде е забавило сондажа на кладенеца. Въпреки това той е завършен за половината от обичайното за такива проекти време. Според DOE сътрудничеството е довело не само до кратките срокове на изпълнение, но и до огромни икономии.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
