
Калифорния ще се бори със сушата, произвеждайки чиста енергия
- Актуално
- Текст:

По традиция американците решават проблемите си мащабно. Такъв е и огромният инвестиционен проект Nexus, който предвижда „соларни навеси” над уникалната водоснабдителна система от канали на Калифорния.
Концепцията не е сложна. „По-голямата част от дъжда и снега в Калифорния падат на север от Сакраменто през зимата, докато Южна Калифорния поема 80% от потреблението на вода, най-вече през лятото. Ето защо през целия ни щат се вият канали – това е най-голямата подобна система в света. По наши изчисления, около 1% до 2% от водата в каналите, се губи, изпарявайки се под горещото калифорнийско слънце“, обяснява Роджър Бейлс, професор по инженерство в Калифорнийския университет Merced.
„Проучване, което проведохме през 2021 г., показа, че ако покрием всичките близо 6440 км канали със слънчеви панели, ще намалим изпарението и ще спестим над 245 милиарда литра вода годишно. Това е достатъчно за напояването на над 200 000 декара земеделска земя или за жилищните нужди на повече от 2 милиона домакинства“, казва експертът.
Според CBS, Калифорнийският департамент по водни ресурси (DWR) вече е инвестирал $ 20 милиона в Project Nexus. Начинанието беше одобрено през февруари и вероятно ще започне да се строи тази есен с перспективата да бъде завършено до края на следващата година.
Паралелно със спестените водни ресурси, соларните навеси над каналите ще произвеждат и 13 гигавата електроенергия годишно, което се вписва в целта на щата до 2030 г. да посреща 60% от енергийните си нужди от възобновяеми източници.
Според Reuters, Project Nexus използва идеята от подобно начинание в Индия, но съществено променена, за да се съобрази с конкретните условия и да се развие универсален модел за цялата територия на Съединените щати.
Допълнителна „екстра” на проекта е, че за разлика от соларните паркове, соларните навеси не използват допълнителна земна площ. Учените посочват и друго предимство – засенчените канали ще бъдат по-неблагоприятна среда за водни плевели и водорасли, което от своя страна ще улесни пречистването на водите. Така че, енергийно-водоснабдителната стратегия на Златния щат изглежда ще „уцели” и повече от два заека.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
