
Геотермалната енергия и конкурентоспособността на българската оранжерийна индустрия
- Агро
- Текст:

Геотермалната енергия може да бъде сигурен, конкурентен и устойчив енергиен източник за оранжерийната индустрия в България, като намали зависимостта от вноса и повиши продоволствената сигурност. Това са част от заключенията в доклада „Българско оранжерийно производство: потенциал за внедряване на геотермална енергия“, изготвен от InteliAgro и представен днес на панелна дискусия, организирана от Министерството на енергетиката на България в партньорство с Посолството на Кралство Нидерландия в София.
Докладът подчертава неизследвания геотермален потенциал на България и разкрива широките възможности за внедряване на интегрирани „до ключ“ геотермални решения.
На събитието беше представен и задълбочен доклад на Световната банка, озаглавен „Геотермална енергия за енергийна сигурност в България“, който предоставя ценни препоръки за развитието на този перспективен сектор.
Форумът се фокусира върху ключови предизвикателства, като достъпа до финансиране, регулаторната рамка и инвестиционните стимули, необходими за отключване на геотермалния потенциал на България. Посолството на Нидерландия потвърди ангажимента си за насърчаване на диалога, иновациите и сътрудничеството между България и Нидерландия с цел изграждане на по-устойчив и конкурентоспособен селскостопански сектор.
Събитието беше посетено от експерти от индустрията, политици и заинтересовани страни, а откриването му бе направено от министъра на енергетиката Жечо Станков и посланика на Нидерландия в България Симон ван дер Бург.
„България стои върху истинско съкровище – нейната геотермална енергия. Местен, ефективен и надежден източник на енергия за сигурно, конкурентно и устойчиво производство на достъпни, чисти и вкусни плодове и зеленчуци“, заяви посланик Ван дер Бург. „Нидерландия има богат опит и експертиза, както в зелената енергия, така и в оранжерийното градинарство, което прави избора да приоритизираме тези теми в нашата работа лесен“, добави той.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
