
Немски геотермални централи могат да филтрират литий от водата
- Екология
- Автор:

Тъй като електрическите автомобили изискват особено големи и мощни акумулатори, следователно се нуждаят и от много литий.
Засега суровината се внася от страни като Чили, Аржентина, Австралия и др. В бъдеще литият може да бъде получен и директно в Германия, тъй като дълбоката вода в горния край на Рейн съдържа от 200 до 400 милиграма литий на литър. Изграждането на кладенец специално за тази цел не си струва. За щастие в региона вече има няколко геотермални централи, които така или иначе използват водата и я пренасят по-нагоре. Те вече могат да бъдат допълнени с подходящите съоръжения.
Търговското производство може да започне през 2022 г.
Eнергийната компания EnBW в Бруксал планира да свърже инсталация за извличане на литиев хлорид към съществуваща геотермална инсталация. Това е първият път, когато методът ще бъде тестван на практика. Лабораторните тестове бяха многообещаващи. Vulcan Energy също преследва подобен проект в сътрудничество с енергийната компания Pfalzwerke. Тук литиевият хидроксид трябва да бъде извлечен от водата на геотермалната централа в Инсхайм. Ако това сработи, процедурата трябва незабавно да бъде приложена в по-голям мащаб. Изграждането на по-голям демонстрационен завод е планирано за следващата година. След това вече трябва да се получат тонове литий. Ако всичко върви по план, търговското производство може да започне през 2022 г. с поне 2000 тона от желаната суровина годишно.
Методът не може да се използва навсякъде
Федералният институт за геонауки и природни ресурси (BGR) предполага, че подобни проекти биха могли да покрият в значителна степен потребностите от литий за домашното производство на акумулаторни клетки. По-голямата част от акумулаторните клетки се произвеждат в Азия. Там обаче геотермалният подход не е толкова лесен за възприемане. Предпоставката е, разбира се, че литият е в дълбоките води. Както вече е известно - в Горен Рейн. Също и в някои райони в Южна Америка. Би било полезно да се проучат и други региони в света и да се провери дали съществуват подходящи условия за геотермално извличане на литий.
А дотогава светът ще продължи да разчита на класическите литиеви мини.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
