В Бургас реставрират Етнографския музей и изграждат улица на занаятите

В Бургас реставрират Етнографския музей и изграждат улица на занаятите Снимка: МРРБ

С финансиране от ОПРР в Бургас ще бъде реставриран Етнографският музей и ще се изгради улица на занаятите

Община Бургас ще извърши консервационно-реставрационни дейности в сградата на Етнографския музей и ще изгради „улица на занаятите“ в прилежащото ѝ дворно пространство с финансиране по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Оперативна програма „Региони в растеж“ (ОПРР) 2014-2020 г.

Управляващият орган на програмата одобри проекта „Път на културно-историческите ценности през вековете“, в който ще бъдат инвестирани 1,6 млн. лв., съобщиха от пресслужбата на регионалното министерство. От тях 1,3 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ, 214 хил. лв. - финансиране от финансов инструмент по линия на ОПРР 2014-2020 г., и 137 хил. лв. собствено финансиране.

Дейностите по проекта включват благоустрояване и изграждане на ул. „Алеко Константинов“, която ще се превърне в място за занаятчии. Ще се изпълняват строително-монтажни работи, свързани с консервация и реставрация на сградата на Етнографския комплекс - Регионален исторически музей - Бургас, с прилежащото дворно пространство и обособяване на споделени културни пространства на открито. 

Така ще се изгради етнографски ансамбъл на занаятите и ще се обособи единна зона за изкуства и местни традиции и обичаи с общ характер и дух. Проектът ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на местните занаятчии и творци и ще повиши привлекателността на туристическите маршрути в града, като ще се създадат нови атракции за целогодишно посещение.

Етнографският музей е най-големият по рода си в Югоизточна България и е предпочитана локация за всички, желаещи да научат повече за традиционния български бит и култура. В двора с градина се провеждат множество фолклорни изяви, детски школи, концерти и възстановки на обичаи. Помещава се в старинна сграда в центъра на града, зад катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“, и съставлява историческото ядро на Бургас заедно с прилежащия площад, училището и уличките в съседство. Изграден е през 1873 г. от известния бургаски кмет Димитър Бракалов. В него е разположена основната етнографска експозиция, създадена през 1981 г.

С реализацията на проекта ще се подобрят условията за достъп до културния живот на община Бургас чрез насърчаване на развитието и популяризирането на характерни за региона фолклор, изкуства и занаяти.

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: