
Софтуерна компания стартира проект, посветен на ИТ историята в България
- IT
- Текст:

DataArt, глобална технологична компания, която проектира, разработва и поддържа софтуерни решения, стартира проект, посветен на историята на информационните технологии в България. Целта на проекта е да популяризира някои от най-интересните и значими събития в областта на технологиите у нас - от появата на първия компютър до масовата употреба на изчислителни устройства.
Началото на проекта ще бъде поставено с пускането на онлайн платформа, съдържаща богат набор от статии, снимки и документи, свързани с историята на информационните технологии.
Читателите ще могат да научат повече за първите стъпки в областта на изчислителната техника в България, за началото на образованието в сферата на информатиката, за първия компютър „Витоша“, за моделите ИМКО и „Правец“, за калкулаторите „ЕЛКА“, за първите у нас аркадни и видеоигри и дори за началото на електронната музика в страната. Освен онлайн, съдържанието ще бъде представено и в ноемврийския брой на сп. „ВИЖ!“.
Като част от инициативата, DataArt предвижда поредица от семинари и лекции, посветени на ИТ историята в България. Те ще са част от глобалния проект „DataArt IT Музей“, който отделя специално внимание на историята на информационните технологии в Източна Европа.
„DataArt IT Музей“ е проект, чието начало е дадено преди повече от десет години. Днес колекцията на виртуалния музей на DataArt включва няколкостотин артефакта: компютри, периферни устройства и техните отделни компоненти, мобилни телефони, носители за съхранение, софтуер и сувенири. От 2019 г. екипът започва да записва интервюта и да събира фото- и видеоматериали за историята на изчислителната техника и информационните технологии в Източна Европа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Посланията на катастрофалното земетресение в Турция и Сирия

ЮНЕСКО: Всяко трето училище в света е без достъп до чиста питейна вода

Европейският съюз стартира платформа за борба с руската и китайската дезинформация

Чистата енергия е бъдещето – но как да стигнем до там?

След земетресението плъзнаха мародери

Французите не искат да работят до 64 години

През януари 2023 г. общият показател на доверие на потребителите се покачва с 4,0 пункта

Европейският съюз извади от "тавана на цените" част от руските петролни продукти
