
Учени: в Антарктида преди 40 милиона години са текли реки и са валели дъждове
- Природа
- Текст:

Учени от Университета в Бремен, Германия, в рамките на изследване в Антарктида, пробиха седимента около брега с помощта на оборудване за разбиване на лед и анализираха състава на образците.
Оказва се, че преди около 40 милиона години температурата на Земята е била по-висока, отколкото сега. Но учените откриват, че на Антарктида локално е било още по-горещо. Мощните океански течения са насочвали топлата вода от екватора към Южния полюс, където тя "затопляла" континента. В Антарктида са растели гори и са валели дъждове, захранващи реките.
В рамките на новия етап от изследването учените успяват да установят, че в този район е имало обширна речна мрежа, открити са следи от древна река с дължина 1500 км.
Оказва се, че в морето на Амундсен са запазени минерални отлагания с дебелина 17-24 метра, които по състав не приличат на отложенията в Западна Антарктида. При това, те са открити в Трансантарктическите планини, разделящи Източна и Западна Антарктида.
А за да се появят минерали, необичайни за тези региони в Трансантарктическите планини, е бил необходим външен източник - реки. Дължината им би трябвало да бъде най-малко 1500 км. Тези реки са били пълноводни, доколкото поради климата в Антарктида редовно са валели дъждове, които са захранвали реките.
"Съществуването на такава трансконтинентална речна система показва, че за разлика от днес, значителна част от Западна Антарктида е трябвало да бъде разположена над морското равнище във вид на обширни плоски крайбрежни равнини", заявяват учените.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
