
Най-сетне добри новини от климатолозите
- Актуално
- Текст:

Учените установиха сложно взаимодействие от природни фактори, които в известна степен балансират топенето на ледената покривка в Западна Антарктика, пише AFP, позовавайки се на научна публикация в сп. Nature Communications.
Използвайки сателитни изображения, както и данни за климата и океаните в периода между 2003 г. и 2015 г., международният научен екип е стигнал до заключението, че докато ледената покривка на Западна Антарктика в района на море Белингсхаузен продължава да се оттегля, в друг уязвим район на бреговата линия край море Амундсен намаляването на леда се забавя.
Според учените, това се дължи на промени в силата и посоката на офшорните повърхностни ветрове, които могат да повлияят на океанските течения и на движението на слоя студена вода около Антарктида.
От края на ХIХ век, и Северният, и Южният полюс са се затоплили с приблизително 3°С, т.е., почти три пъти над средното за планетата. Научният консултативен панел на ООН за изменението на климата (IPCC), прогнозира, че до края на века водите на океаните ще се повишат с до един метър, а впоследствие и повече – а край бреговете им живеят стотици милиони хора.
Намаляването на парниковите емисии, които затоплят планетата, се разглежда като първият и най-важен начин за спиране на топенето на ледената покривка на Западна Антарктида.
Сега, след установяването на макар и крехкия природен баланс около ледения континент, учените предлагат и други високотехнологични подходи за спасяване на арктическия леден шелф – например, изстрелването на трилиони тонове лед със снежни оръдия върху замръзналите земи.
Други идеи са изграждането на дънни съоръжения с размерите на Айфеловата кула, които да подпират отдолу антарктическия лед, или 100 метра висок и 100 километра дълъг бараж, който да блокира прилива на по-топли води.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
