
Тежка екологична катастрофа в река Одер
- Екология
- Текст:

„Досега са изследвани най-малко 150 проби вода от река Одер. Нито едно от изследванията не е потвърдило наличието на токсични вещества. В същото време и при тестовете на риба не е открит живак или други тежки метали“, каза полският министър на околната среда Ана Москова на пресконференция след широко обсъждане на проблема в Шчечин в неделя.
Тя обясни, че проби от водата на Одер се изпращат и в чуждестранни лаборатории, за да бъдат тествани за около 300 вещества. Досега лабораторните тестове са установили единствено високи нива на соленост в някои водни проби. Местните жители са предупредени да не се докосват до водата и да пазят от нея своите домашни любимци и добитък.
Министърът на околната среда на Германия Щефи Лемке и полската ѝ колежка изразиха готовността на двете страни да започнат широк кръг дейности, за да ограничат щетите и да възстановят екосистемата на реката, но подчертаха, че без установяване на причинита е трудно да се предприемат целенасочени мерки.
Учени предположиха, че причините може да са много по-дълбоки от замърсяване, посочва DW. Нивото на водата в Одер спада от 2018 г., а тази година температурата ѝ достигна 25°С. Двата фактора водят до недостиг на кислород, което стресира рибата. Ситуацията се влошава и от продължаващите зауствания на отпадъчни води в Одер, както и от укрепителните работи срещу ерозията по бреговете на реката в Полша. Практиките са законни, но водят до по-висока концентрация на сол и органични материали, което също поглъща кислород от водата.
Всичко до момента все още е в сферата на предположенията, но междувременно измерванията не показват и липса на кислород във водата на Одер, а само вариране в количеството му в различните часове на деня. Местни рибари посочиха, че още през март са забелязали мъртва риба, което предполага по-дълбок и по-мащабен проблем от отделни замърсявания.
Според Германската асоциация за опазване на околната среда и природата (BUND), мъртвата риба е „симптом на десетилетия лошо планиране в управлението на водите и хронично недофинансиране на опазването им“. Природозащитниците призоваваха за по-широко трансгранично сътрудничество в тази посока.
На срещата беше обявена и съвместна Международна работна група, която да разследва причините за масовото измиране на риба. Първата ѝ работа ще бъде да подкрепи ново съвместно споразумение между Полша, Чехия и Германия за защита на река Одер - един от най-девствените водни пътища в Европа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
