
Изпращаме най-горещата година в историята
- Актуално
- Текст:

С този резултат миналият месец за пореден път записа затопляне над 1.5°С над прединдустриалните нива, потвърди и европейската климатична служба „Коперник” (Copernicus Climate Change Service). Планетата ни опасно се прегрява – и учените от „Коперник” практически са сигурни, че дори без да отчетат декемврийските температури, 2024 г. ще се окаже най-топлата в историята и с над 1.5°С над прединдустриалните нива. Този „рекорд” беше маркиран още през октомври.
Констатацията не е изненада, след като това учените са предсказали това климатично развитие още преди 30 години, посочват от „Коперник”. За съжаление, вече не е изненада и бавната реакция на световните правителства в мерките им за смекчаване на климатичните промени.
Наред с рекордните си температури, ноември 2024 г. остава в историята и с климатичната среща на върха COP29 в Баку, на която от Световната метеорологина организация предупредиха, че планетата ни опасно прегрява.
Форумът за поредна година се проведе в страна, един от големите производители на петрол - индустрията, която се смята за един от най-силните фактори за глобаното затопляне. На свой ред СОР29 не постигна решаваща промяна в глобалната климатична политика, въпреки констатираните безпрецедентни температури, включително на морската повърхност, топенето на ледените шапки на полюсите, тежките суши, смъртоносните бури и опустошителните наводнения.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор

Eвропейски компании увеличават доставките за САЩ в очакване на новите мита

Xiaomi показа мишка, клавиатура и други компютърни аксесоари, посветени на Хари Потър

Учени: 2000-годишна битка е унищожила екосистемата на блато в Китай

Папа Франциск "докосна умовете и сърцата" и искаше „да изгради мостове, а не стени“
