
САЩ ще отбелязват 8 май като Ден на победата във Втората световна война
- Актуално
- Текст:

„Много от нашите съюзници и приятели празнуват 8 май като Ден на победата, но ние направихме повече от всяка друга държава, за да постигнем победа във Втората световна война”, заяви американският президент.
Заедно с това Тръмп обяви и 11 ноември за Ден на победата в Първата световна война. В социалната си мрежа Truth Social той посочи: „Спечелихме и двете войни - никоя държава не се доближи до нас по сила, смелост и военен гений. Но ние никога не празнуваме нищо - защото вече нямаме лидери, които знаят как да го правят! Време е да започнем отново да празнуваме победите си!“
В САЩ краят на Втората световна война не се отбелязва с официален федерален празник, но през май, август и септември в цялата страна от десетилетия се провеждат възпоменателни церемонии.
На 7 май 1945 г. Германия се предава на съюзническите сили и се съгласява да прекрати военните действия на следващия ден. Втората световна война официално приключва на 2 септември 1945 г., когато Япония подписва капитулация, макар че е готова да се предаде още на 14 август, около седмица след като САЩ хвърлят атомни бомби над Хирошима и Нагасаки.
Дебатът дали САЩ или СССР имат решаваша роля за победата във Втората световна война продължава от десетилетия, като всяка страна има своя интерпретация за поражението на нацистка Германия и нейните съюзници.
Според съветската и руската историография, СССР нанася основния удар на нацистка Германия, с решителните битки при Сталинград, Курск и на целия Източен фронт. Смята се, че Червената армия е разбила 80% от германските дивизии, но с цената на много по-големи загуби. По различни оченки са загинали около 27 милиона граждани на СССР, в т.ч. около 11,4 милиона военнослужещи и до 19 милиона цивилни.
САЩ влизат във войната през декември 1941 г. и търпят значително по-малко загуби - около 418 000 души, 407 000 от които военнослужещи. Въпреки това, американският принос е значителен. През цялата война САЩ доставят на съюзниците огромни количества оръжия и оборудване по силата на програмата Lend-Lease, през 1944 г. откриват втори фронт в Европа и играят ключова роля в победата над Япония.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Израел продължава ударите срещу Иран

Категоризираните апартаменти, стаи и къщи за гости са вписани в туристическия регистър

Второ военно огнище в Близкия изток (обзор)

Air India направи изявление относно броя на загиналите при самолетната катастрофа

Акциите на Boeing поевтиняха с 8% след самолетната катастрофа в Индия

FAO предупреди за недостиг на захар в размер на 2,2 милиона тона

Пътнически самолет се разби на летището в Ахмедабад, Индия (обновява се)

Борсовите цени на газа в Европа се повишиха в четвъртък с 1,5%
