
Мравките могат да заменят вредните пестициди
- Знание
- Текст:

Ако сте си правили пикник през лятото, вероятно смятате мравките за вредни и неприятни. Ново проучване обаче установи, че те могат да защитят растенията от вредители също толкова добре, колкото и пестицидите, пише Euronews, позовавайки се на съвсем ново проучване, публикувано преди дни в Journal Proceedings of Royal Society B.
Според авторите му, много видове мравки имат подобна или по-висока ефикасност от пестицидите, при по-ниски разходи. Мравките защитават културите от вредители като гъсеници и насекоми. Освен това, мравуняците, подобни на лабиринти, аерират почвата, което помага на растенията да поемат кислород.
Учените са разгледали 26 вида мравки и са открили, че трудолюбивите насекоми могат да бъдат „обещаващ инструмент“ в борбата срещу други вредители. „Новата идея”, разбира се, е добре забравена стара, посочват авторите на изследването: „Производителите на цитрусови плодове в Китай са били пионери в биологичния контрол с помощта на мравки още преди векове“.
Мравките все пак „пропускат” някои вредители като листните въшки например, които оставят по растенията сладки капчици - любимо лакомство за мравките. Учените предлагат решение и за това – например засяване на растения, алтернативни източници на захар за мравките.
Биологичнота земеделие и производството на безвредни за хората растителни продукти са предмет на активен научен интерес, довел и до проучването на възможностите на мравките във връзка с употребата на пестициди.
Същевременно обаче научните среди са разтревожени и за пчелите, след категоричното научно заключение, че „инсектициди като сулфоксафлор, неоникотиноид и имидаклоприд могат дълбоко да увредят визуалната ориентация на медоносните пчели – основен фактор за оцеляването им”, според д-рРейчъл Паркинсън от Оксфордския университет.
А пчелите са жизненоважна част от глобалната екосистема. Без тях много други видове биха изчезнали, но в последните години от почти всички части на света идват данни за масовото им намаляване. В Европа пчелите опрашват 80% от дивите цветя, а в световен мащаб от тях зависи една трета от производството на растителни храни. Ето защо оцеляването на пчелите не е просто спасителна акция за един вид, а въпрос от глобално значение за прехраната на хората – и едно от средствата за това може да се окажат мравките.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
