
Пермакултурна ферма Biotiful – за радостта от живота и съзиданието
- Интервюта
- Автор:

Един от набиращите попyлярност способи е т.нар. пермакyлтyра, един от най-важните принципи на която е да имитира природата в хармоничния начин, по който тя подрежда различните растения, за да може те да взаимодействат помеждy си с минимална намеса от страна на човека, като взаимно се допълват и обогатяват.
Представяме ви пермакултурна ферма Biotiful в с. Росен, Бургаско, в която се отглежда огромен асортимент от култури, следвайки естествения цикъл на природата. В онлайн магазина на семейната фирма се предлагат свежи сезонни плодове и зеленчуци, билки, подправки и яйца от отглежданите свободно кокошки.

Това, което отличава фирмата, освен екологично чистата храна, е и една паралелна дейност, насочена към работата с деца. Създателите на Biotiful съчетават дейностите по отглеждането на растенията в градината със стопанисването на детски център на открито. В него те разкриват пред децата тайните на природата, организирайки за тях разнообразни активности в естествена среда и показвайки им нагледно как храната стига до трапезата ни. Тези детски образователни дейности се радват на голям успех.
– Разкажете ни как стигнахте до идеята да се занимавате с пермакултура и още повече - това удивително съчетание от отглеждане на домашна биохрана и обучение на деца?
- Пермакултурата е система за организация на местообитанията. Това е философия за начин на живот, която напълно съвпадна с начина, по който ние искахме да живеем. Искахме дните ни да са изпълнени със смисъл, радост и принос към обществото. Затова създадохме фермата, водени от идеята за баланс в работата, семейния и личния живот. Има безкрайно много общо между това как отглеждаме растенията в градината си и децата си – и двете с максимално доверие към природата и минимална намеса от наша страна. Съчетанието между децата и градината беше естествено следствие от цялостния ни светоглед.

– Какво трябва да се знае за спецификата на пермакултурата? Само местни сортове ли отглеждате и как си набавяте семена?
- Пермакултурата ни учи на системно мислене. На това, че са важни връзките и взаимодействията между елементите, а не самите елементи. Че са важни процесите, а не моментното състояние; причините, а не симптомите. Принципите на пермакултура могат да се прилагат във всяка една система – семейство, училище, бизнес, общност. За хората, свикнали с традиционното земеделие, всичко в пермакултурата е специфично. За нас обаче всичко е съвсем естествено, логично и мъдро. Събираме семена от стари местни сортове, но също купуваме и някои по-интересни и рядко срещани. Нашата цел е разнообразието в градината, не високите добиви и количеството, а качеството, като това се отнася както за самите продукти, така и за клиентите ни. Връзка поддържаме с всеки, който се интересува от това, което правим. Споделяме всичките си знания и опит, натрупани през годините, радваме се на всеки, тръгнал по този път, и го подкрепяме с каквото можем.
– А как започна всичко? Имахте ли някакъв предишен опит, когато решихте да се занимавате с това, или спонтанно се впуснахте в това начинание?
- Започнахме преди 6 години. В началото с малки стъпки, един вид демо версия, колкото да проверим работи ли методът за отглеждане на зеленчуци по този начин и имат ли нужда хората от подобно място. След като се убедихме и в двете, създадохме едно райско кътче по всички принципи на тази философия, което споделяме и с други хора, имащи потребност от същото – било то качествена храна, смислени преживявания за децата или време за себе си сред зареждащата енергия на природата. Опит имахме определено – пермакултура е съчетание от земеделие, горско стопанство и ландшафтна архитектура. По образование сме лесоинженери, а другият бизнес на фермера е озеленяване.

– Какво предстои от тук нататък за вас, ще се разширява ли производството, въобще в каква посока планирате да се развивате?
- Противно на всички очаквания ние не искаме и не смятаме да се разширяваме. По-скоро мислим в посока как да направим начинанието възможно най-независимо от нас. Вярваме в идеята, че градината, децата и бизнесът трябва да бъдат достатъчно устойчиви и жизнеспособни, за да се справят и без нас. Веднъж създадено мястото, потенциалът му за развитие е безкраен, имаме десетки идеи, които да се опитаме да осъществим. Това, на което държим особено много, е работата и търсенето да не стават твърде големи, защото тогава всичко започва да се превръща в задължение и изчезва радостта от това, което правим. Искаме да се наслаждаваме на творческия процес, да не губим баланса и хармонията в дните си.

– Как обучавате децата и какво ви дава контактът с тях?
- Най-важното: да търсят радостта в това, което правят, да се занимават с нещата, защото са им интересни и ги вълнуват, а не защото са им задължение. Да виждат взаимовръзките в природата и в живота, да знаят, че всеки има принос и роля и от него зависи за добро или за лошо ще я използва. Да помнят, че са творци, чe имат безкрайно много възможности да създават и да проявят себе си. Да не се страхуват от трудностите и грешките, защото всичко в живота е процес, а хората, които създават, са тези, които движат света напред.

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
