
Хората се държат по-глупаво заради Covid-19
- Актуално
- Текст:

Екипът е изследвал 1500 души. Резултатите показват, че с напредването на пандемията хората са станали по-чувствителни към риска, обработват по-бавно информацията и я запаметяват по-лошо. Отрицателните новини се надценяват, за разлика от добрите, които предизвикват повече съмнение, отколкото доверие.
„Основните когнитивни способности, които изследвахме, са от решаващо значение за здравословния ежедневен живот и вземането на решения“, казва един от авторите на изследването.
Според него, наблюденията, свързани с безпокойството, предполагат, че в периоди на силен стрес, като глобална пандемия, способността ни да мислим, планираме и оценяваме рисковете се променя и то не към по-добро. Разбирането на тези промени е от решаващо значение, тъй като управлението на стресови ситуации често разчита на тези способности.
„Лицата, които съобщават за по-голямо притеснение, свързано с пандемията, изглежда са по-чувствителни към нивата на риск“, казват още авторите.
Те предполагат, че по-тревожните респонденти може да са по-чувствителни към риска, тъй като е по-вероятно да търсят повече информация. Това води до по-голямо въздействие на медиите, които често обсъждат риска.
Бъдещите изследвания на екипа ще се фокусират над въпроса защо някои хора са по-чувствителни от други към стреса и ще предложат стратегии за справяне и предпазване от ефектите му. Изследването е публикувано в сп. PLOS ONE
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
