
Горите в Европа изчезват с тревожна скорост
- Екология
- Източник: The Guardian
- Автор:

Според последните данни Европа е загубила голяма площ поради дърводобив през последните години, намалявайки капацитета за усвояване на въглерод на континента и вероятно причинявайки по-големи проблеми с опитите на ЕС да се пребори с климатичната криза.
Много от горите на ЕС - които заемат около 38% от територията му, се стопанисват за производство на дървен материал и по този начин стават жертва на сеч редовно. Но загубата на биомаса се е увеличила с 69% в периода от 2016 г. до 2018 г. в сравнение с периода от 2011 г. до 2015 г., според сателитните данни. Площта на изсеченитегори нараства с 49% при същото сравнение, публикувано в списание Nature Research.
Това показва, че за кратък период е извършена много по-голяма сеч, дори след като естествените цикли и въздействието на събития като горски пожари и силни снегове са взети предвид.
Загубата на биомаса в горите е най-изразена в Швеция, която представлява 29% от увеличението на добива, и във Финландия, около 22%. Много по-малко засегнати са Полша, Испания, Латвия, Португалия и Естония, които заедно представляват около 30% от увеличението в 26-те проучени страни.
Чечерини каза пред „Гардиън“, че наблюдаваното увеличение на дърводобива и загубата на биомаса е малко вероятно да доведе до спад в площта на ЕС, който като цяло е залесен, тъй като по-голямата част от горите ще бъдат регенерирани. Но това ще наруши възможностите за усвояване на въглерод в горите на ЕС в краткосрочен план, каза той.
„Горите продължават да остават „мивка за въглерод", но по-малко от преди - каза Чечерини. - Дори ако част от добития въглерод от биомаса се използва в дълготрайни дървени продукти, евентуално заместващи по-енергоемките материали като стомана или цимент, по-голямата част от него ще се върне в атмосферата като въглероден диоксид за кратък период от време, от месеци до няколко години. Докато запасите от въглерод в изсечените площи не се върнат на предишните нива, увеличението на сеча следователно е еквивалентно на увеличаване на емисиите на въглероден диоксид в атмосферата."
Горите компенсират около 10% от емисиите на парникови газове в ЕС. Тъй като изсечените площи вероятно ще бъдат презалесени, новият растеж ще продължи да абсорбира въглероден диоксид от атмосферата, така че въглеродният баланс на Европа може да не бъде силно засегнат в дългосрочен план.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
