
Три европейски държави подготвят горите на бъдещето
- Природа
- Текст:

Едно от експерименталните насаждения е в Мутрукс, малка община в кантон Во, в Западна Швейцария, разказва swissinfo.ch. Там през 2012 г. три хектара са засадени с нови видове - ливански кедър (Cedruslibani) и още шест дървесни вида от Турция, България и САЩ.
Това е пример за т.нар. „подпомогната миграция“, казват специалистите от Федералния институт по горите, снега и ландшафта. Според тях в експеримента няма нищо необичайно – хората са оформяли горите от векове, съобразно своите нужди.
Подбраните нови видове са по-устойчиви на суша и горещи вълни. Горите се адаптират и сами, така че няма да изчезнат, но промяната им може да не се развие в желаната от хората посока – и точно по това работят експертите.
В друга местност са засадени турски елхи (Abies bornmuelleriana). Това иглолистно дърво от планините на Северна Турция може да понася дълги периоди на суша и да издържа на ниски температури до -18°С, което го прави идеален заместител на местните ели и смърчове в Швейцария. Видът е избран съобразно екологичните критерии и икономическото им изражение и вероятно ще стане преобладаващ в бъдеще, защото вирее добре, устойчив е на патогени и не е заплаха за местните видове.
За целите на международния експеримент, със същите видове от същите места са насадени пет експериментални гори в Германия, Швейцария и Австрия. По-големият брой експериментални места предоставя по-добра вероятност за наблюдение на екстремни събития поне в едно от тях, като сухото лято на 2018 г.
Тогава сушата засегна няколко централноевропейски страни. В края на юли и началото на август температурите достигнаха 34°C, причинявайки над 200 смъртни случая повече, отколкото в нормални години. През цялото лято не падна капка дъжд, стигна се до недостиг на вода и в много алпийски райони армията трябваше да осигурява водоснабдяването с хеликоптери. Сушата причини сериозни загуби на тревни и фуражни култури и понижи нивото на река Рейн за необичайно дълъг период, нарушавайки речния транспорт на стоки.
Най-тежко пострадаха горите в централна Германия и Чехия, особено тези от бял смърч и бук. В швейцарските планини щетите бяха по-малки, но ако подобни засушавания се повторят, местните букови и елхови дървета може да не оцелеят, затова учените грижливо подготвят селекцията на бъдещите устойчиви европейски гори.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
