
Над 1000 земетресения в Йелоустон за един месец
- Свят
- Текст:

Това е най-силната сеизмична активност под парка от юни 2017 г., когато повече от 1100 земетресение разтърсиха района. За щастие, бяха незначителни, като само четири отбелязаха магнитуд от трета степен - достатъчно, за да се усетят, но малко вероятно да причинят щети. Според сеизмолозите, тази сеизмична активност не е сигнал за евентуално изригване на вулкана в парка, съобщава sciencealert.com.
През юли 2021 г. Сеизмографските станции на Университета в Юта, които отговарят за наблюдението и анализа на земетресенията в района на парка Йелоустоун, регистрираха общо 1008 земетресения, като най-енергичното беше на 16 юли – с най-малко 764 труса, включително един с магнитуд 3,6 – най-силният за месеца.
Според доклада, този тип земетресения не са тревожни и вероятно са резултат от движението на съществуващи разломи под парка. Може да са били стимулирани и от топенето на снеговете, което увеличава подпочвените води и повишава налягането под земята.
Йелоустоун е един от най-сеизмично активните региони в САЩ, с регистрирани средно от 700 до 3000 земетресения годишно, повечето от които мнозинството посетители в парка дори не забелязват. Земетресенията дори да не се усещат, захранват горещите гейзери и извори в парка. Най-голямото земетресение в Йелоустоун с магнитуд 7,3 е регистрирано през 1959 г. около езерото Хебген,.
Земята под Йелоустон кипи, тъй като паркът е разположен над мрежа от разломни линии, свързани с огромен вулкан дълбоко под земята. Според USGS последното му изригване е било преди около 70 000 години.
Вулканът Йелоустоун е изригвал няколко пъти в миналото, като гигантските изригвания се случват приблизително на всеки 725 000 години. Ако този график е точен, паркът може да очаква за друго голямо изригване след около 100 000 години.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
