Гърция инвестира € 2.5 милиарда за борба със сушата и недостига на вода

Гърция инвестира € 2.5 милиарда за борба със сушата и недостига на вода Снимка: tovima.com

Последните засушавания застрашиха водоснабдяването на област Атика и столицата Атина за първи път от 30 години

По данни на Министерството на околната среда и енергетиката, наличието на вода в Гърция е близо до исторически минимум, така че проектът стартира по спешност, обявиха гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и ресорният министър Ставрос Папаставру. 

На тържество по повод 100-годишнината на Атинската компания за водоснабдяване и канализация двамата подчертаха, че водата ще остане обществено благо и ще запази досегашното си качество, смятано за едно от най-добрите в Европа.

Новите мерки ще гарантират питейната вода за повече от половината от гръцкото население, като осигурят по-добра координация в управлението на водите в цялата страна. 

Основната част на плана предвижда отклоняване на част от водите на две реки към язовир „Евинос”, който осигурява водата и на гръцката столица. По този начин в язовира ще се вливат около 200 милиона кубически метра вода годишно. Проектът е съобразен с релефа на ландшафта, така че водата ще се стича към язовира естествено, без помпени станции. По този начин ще се гарантир капацитета на водоема за още най-малко 30 години. 

По план проектът трябва да завърши през първата половина на 2029 г. Междувременно са предвидени и незабавни краткосрочни мерки за водоснабдяването в регион Атика, включително експлоатацията на нови кладенци, които ще осигурят около 150 милиона куб. метра вода годишно. 

Други два средносрочни проекта предвиждат водопровод, който ще свърже водоснабдителната мрежа със съоръжения за обезсоляване на морска вода. Ще се изгради и нова обезсолителна инсталация с капацитет до 87,5 милиона куб. метра годишно.

След реализацията на проекта сметките за вода вероятно ще се увеличат с € 2 до € 3 на домакинство, но дори и така, водата в Гърция ще остане една от най-евтините в ЕС. 

Първоначалнте € 2.5 милиарда ще покрият само първата фаза на проекта. Гръцкото правителство планира в бъдеще да разшири географския му обхват, така че да включи и напояване и да обедини фрагментираното управление на водите, подавани понастоящем от около 750 доставчици на вода. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: