
Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)
- Актуално
- Текст:

Първият трус с магнитуд 3,9 по Рихтер е ударил брега при квартал Силиври в 12:13 местно време.
Вторият най-силен трус с магнитуд 6,2 по Рихтер е разлюла същия район в 12:49. Германският изследователски център за геонауки (GFZ) определи силата на труса на 6,02 по Рихтер, посочвайки епицентъра му на дълбочина 10 км.
Третият трус с магнитуд 4,4 по Рихтер е разклатил квартал Бююкчекмедже в 12:51 местно време.
Двата квартала са доста далеч от центъра на мегаполиса, но в последните няколко години са предпочитан избор за местоживеене, тъй като са по-спокойни и по-малко застроени.
Хората в засегнатите райони са напуснали сградите. Все още няма информация за пострадали. Преди минути властите в Истанбул предупредиха гражданите да не влизат в сгради, които може да са пострадали, по възможност да не шофират и да използват мобилните си телефони само при крайна необходимост.
Министърът на вътрешните работи Али Йерликая каза, че екипите за управление на бедствия и извънредни ситуации започват да оценяват въздействието на земетресенията.
По последни данни няма жерти и разрушения, освен изоставена сграда в квартал Фатих, която е рухнала, без да причинява други щети. Спешните служби съобщават за най-малко 151 ранени, след като са скочили от високо, изпадайки в паника. Доставките на енергия, газ и питейната вода, както и канализационната инфраструктура не са засегнати.
Турция живее с риск от земетресения, но днещното върна зловещите спомени от опустошителните природни катаклизми в Южна Турциия през 2023 г., които оставиха близо 60 000 жертви и огромни разрушения.
Учените отдавна очакват голямо земетресение в Истанбул, което може да удари всеки момент при очакван магнитуд над 7 по скалата на Рихтер, т.е., значително по-силно от днешното.
В публикация в Х турският геолог и експерт по земетресенията Начи Гьорюр подчертава, че над милион и половина жилища в Истанбул не отговарят на противоземетръсните норми и призовава властите и гражданите да работят заедно, за да подготвят града за по-силен земетръс.
Днешните трусове в Истанбул са усетени и у нас в Хасково, Бургас, Пловдив, София, дори в Шумен и Варна.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
