
Делът на ВЕИ в крайното потребление трябва да достигне до 40% през 2030 г.
- Енергетика
- Текст:

Новата версия на Директивата на ЕС за ВЕИ - Renewable Energy Directive, която е част от обявения мащабен план за намаляване на въглеродните емисии с 55% до 2030 г., предполага до 40% ръст на ВЕИ. В предишния вариант на документа се предвиждаше увеличаване на дела на ВЕИ в крайното потребление до 32%.
При представянето на новото европейско законодателство комисарят на ЕС по въпросите на енергетиката Кадри Симсон обърна внимание, че преразглеждането на Директивата за възобновяемата енергия е ключова част от пакета за намаляване на емисиите с 55% до 2030 г. и обърна внимание на планирането и изграждането на енергийната инфраструктура.
„Планирането и изграждането на енергийна инфраструктура отнема време, така че за да достигнем нула до средата на века, се нуждаем от безпрецедентна трансформация през това десетилетие... Възобновяемата електрическа енергия е най-евтиният вариант за много от страните“, заяви той.
Според директивата използването на ВЕИ в сградите трябва да достигне 49% до 2030 г., а в промишлеността то трябва да се увеличава с 1,1% годишно. В сектора за централно отопление и охлаждане се предвижда увеличаване на използването на възобновяема енергия и отпадъчна топлина и охлаждане с 2,1 процентни пункта годишно, което представлява увеличение с 1,0 процентни пункта спрямо текущия показател.
Поставя се и нова цел: делът на ВЕИ (без суровините от биологичен произход) във водорода, консумиран в промишлеността (за енергийни и неенергийни цели), трябва да достигне 50%.
Измененията в сектора на ВЕИ стават изключително бързо. Още през 2017 г. европейските страни се заканиха да постигнат ръст от 27%. Днес вече се говори за 40%. Постигането на новите цели ще изисква значително разширяване на капацитета от вятърни и слънчеви мощности в Европа. Например, ако в края на 2020 г. инсталираната мощност на слънчевата енергия е била 137 GW, то според изчисленията на Европейската асоциация SolarPower Europe, за да се постигне целта от 40%, тя трябва да се увеличи до 660 GW.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
