
Тъмната страна на зеления преход
- Икономика
- Текст:

Този ход ще направи революция в автомобилния пазар на Стария континент, развивайки го като трети по големина в света след Китай и САЩ и ще ускори глобалната трансформация на автомобилостроенето към електромобилите и производството на батерии. Но ЕП пропусна да спомене, че светът не може да добива и пречиства огромните количества минерали, необходими за батериите – литий, никел, кобалт, манган, паладий и други – поне не в темпо и мащаби, близки до бързия глобален преход към електрическите превозни средства.
Един анализ на foreignpolicy.com посочва, че именно в батериите прозира нелицеприятната тайна на зелената революция - нейният ненаситен глад за ресурси, които се произвеждат чрез едни от най-замърсяващите технологии в развиващите се срани. Изглежда отново ще се повтори познатият пагубен сценарий - систематично извличане на суровини от глобалния юг, от което развитите страни ще станат още по-богати, съсипвайки околната среда в развиващия се свят и обричайки го на вечна изостаналост и перманентно нарушаване на човешките права.
Някои страни като Индонезия и Боливия правят опити да се противопоставят на тази тенденция, стремейки се например не просто да изнасят запасите си от литий, но и да ги преработват. Засега обаче резултатите им са слаби. Същевременно добивът на металите за батерии придобива и стратегическо значение, подобно на петрола и за развиващите се страни със значителни ресурси ще бъде много трудно да предпазят икономиките си от предначертаната посока на геополитиката.
Днес китайски компании контролират 60% от глобалните резерви на кобалт и 80% от световния капацитет за рафинирането му. Една единствена китайска компания, CATL, държи една трета от световния пазар на батерии, произвеждани в големия си процент с редки метали, добити в Демократична република Конго, където друг китайски гигант - China Molybdenum купи една от най-големите кобалтови мини в света.

В Африка Китай е „напред” и с мащабна железопътна и пристанищна инфраструктура от поне 46 порта на юг от Сахара, финансирани и изградени от китайски компании. Това позволява на Китай да разширява добива на ценни ресурси с подходи от колониалната ера - лоши трудови условия, нарушаване на екологичните стандарти и човешките права, както и крайно ниско заплащане, включително използване на детски труд срещу $2 за 12-часов работен ден. Изостават и проектите за строеж на училища, болници и друга социална инфраструктура, обещани от Китай като част от сделките за добив на минерали.
Но и САЩ са на нисък старт. През май администрацията на Байдън обяви план от $ 3 милиарда за стимулиране на вътрешното производство на батерии за електромобили и Вашингтон насочи погледа си към Конго и китайския бизнес там. Централноафриканската държава с размери колкото Западна Европа и огромни ресурси, в много отношения е ключова за икономическия просперитет на целия африкански континент. Същевременно, африканските икономики са далеч от интегриране, въпреки създадената през 2018 г. Африканска зона за свободна търговия - най-голямата от този тип в света, която поне на хартия обхващаща 43 държави.
Неотдавна ЕС обяви мащабна инвестиционна програма за Африка с подчертан фокус върху развитието на страните на континента, но за конкретни споразумения все още малко се говори – може би и заради процъфтяващата корупция, подхранвана щедро от сегашните големи инвеститори.
Но дори подобна диверсификация да се случи, тя не е гаранция, че енергийният преход няма да предизвика нова битка за африканските ресурси, от която населението на Африка едва ли ще има особена полза – защото всъщност, цялата логика на „зеления преход” гледа в друга посока - да осигури просперитет у дома – в Китай, САЩ или Западна Европа, но не и в Африка.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
