
Експертно мнение: Коронавирусите еволюират към по-опасни
- Здравеопазване
- Текст:

Тенденцията при SARS-коронавирусите е да еволюират към по-опасни, а не към по-безобидни. Това заяви в интервю за БНР Георги Маринов от Департамента по генетика в Университета в Станфорд. По думите му с делта-варианта шансът за хоспитализация е 2-2,6% по-висок, отколкото с предишния британски вариант, който от своя страна беше с около 50-60% по-вирулентен от оригиналния ухански вирус.
В последните 18 месеца вирусът еволюира в посока увеличаване степента на заразност и вирулентност, каза още експертът.
Това е вторият SARS-вирус, с който човекът се среща, припомни той. По време на първата среща с такъв тип вируси през 2005 г. са правени множество изследвания за посоката на еволюция на вируса. Направен е и експеримент с мишки, който е показал, че ако в началото на разпространението си той е бил почти безвреден, след 15 до 30 предавания между живи животни вирусът еволюира в летален за мишките.
„В момента чрез отказа си да спрем трансмисията ние повтаряме този експеримент с човешката популация“, подчерта Маринов, като добави, че определени икономически интереси в глобален мащаб пречат на ограничаването на разпространението. Ваксинацията според него е мощно оръжие за редуциране на трансмисията и за евентуалното елиминиране на вируса.
Специалистът даде пример с болест по кокошките в миналото, при която именно ваксинацията е довела до превръщането ѝ в летална. В началото през 60-те години тя е убивала 1-2% от заразените кокошки, а след появата на ефективна, но нестерилизираща ваксина през 70-те, кокошките били предпазени от тежко заболяване, но не и от предаване.
„В рамките на няколко десетилетия чрез това серийно предаване и селективния начин, който самата ваксина е оказала, се е стигнало дотам, че вирусът е станал 100% летален. Ваксината до момента е ефективна, кокошките, при които тя работи, не се разболяват тежко, но при тези кокошки, които не са ваксинирани, вирусът е 100% летален“, каза той. Този пример показва, че под селективното въздействие на ваксините определени вируси в миналото са еволюирали към много по-опасни, добави експертът.
Според него антигенно различните варианти на вируса могат да се окажат проблем за ваксините. „Ще е проблем да се създават ваксини, специфични за всеки един от тях. Най-вероятно ще трябва да се задоволим с по-малка ефективност на ваксината, но с използване на оригиналната ваксина. Тя ще дава най-широка защита спрямо всички съществуващи варианти“, заяви Маринов.
Данните показват недвусмислено, че със сегашните ваксини след 6-8 месеца неутрализационната активност спрямо най-дивергиралите до момента щамове – южноафриканския и танзанийския, е почти нулева и човек трябва да се ваксинира отново, заяви Георги Маринов. Той съветва „който се е ваксинирал януари, да се ваксинира отново септември-октомври“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
