
Токът поскъпва и на европейските пазари
- Енергетика
- Текст:

Цената на електроенергията на европейските пазари в сегмента „ден напред“ продължава да се повишава. Анализаторите вече поставят въпроса дали е налице ситуация на европейските електроенергийни пазари и доколко притеснителна може да бъде тя.
В сравнение с месец май 2020 г. възстановяването на търсенето в Европа оказа влияние върху цените на електроенергията, но това е само един от факторите. Тласъкът под формата „енергиен преход“ все по-често ще присъства в прогнозите, смятат експертите. Участниците на пазара твърде късно започнаха да обръщат внимание на цените на въглеродните емисии и на газа, допускайки задълбочаване на спекулациите. От началото на април анализатори на западните пазари обръщат внимание и на ролята на STOR (Short-Term Operating Reserve). От не по-малко значение е гъвкавостта на мрежата, а прегледът сочи, че на някои от европейските електроенергийни пазари тя не е достатъчна.
През новата седмица с ден за доставка 7 юни европейските електроенергийни борси в сегмента „пазар ден напред“ стартират с цени от около 20 евро по-високи от тези през същото време на предходната година и със 7 до 10 евро над тези от месец април. Най-високата цена в първия ден от новата седмица е отчетена на електроенергийната борса в Румъния – 80 евро за MWh, което е ръст от близо 42% на месечна база. Почти навсякъде в Европа цената на електроенергията е над 79 евро за MWh. Разликата от миналия месец май е чувствителна и притеснителна не само за потребителите, но и за производителите.

Очевидно е, че електроенергийният пазар се намира в нов етап, който е свързан не толкова с възстановяването от пандемията COVID-19, колкото със сериозния натиск за много бързо навлизане в период на енергиен преход. Експертите прогнозират, че е възможно да се засили ролята на регулаторите, които ще трябва да защитят както производителите, така и потребителите.
На българския електроенергиен пазар предстои влизане в нов регулаторен период от 1 юли т.г. В подробния си анализ електроенергийният регулатор на страната ни (КЕВР) обръща сериозно внимание на различните фактори и прогнозира годишна пазарна цена за базов товар за периода 01.07.2021 г. – 30.06.2022 г. в размер на 119,00 лв./MWh. Средно за страната се предвижда електроенергията за бита да поскъпне с 3%. Днес регулаторът провежда обществено обсъждане на предложението за повишение.
„Винаги усилието е да се запазят цените за бита с възможно най-малко увеличение. Когато всички останали пазарни сегменти вече са на свободния пазар, инструментите за това намаляват“, коментира пред БНР доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет в СУ „Св. Климент Охридски”. Има различни причини за това да не се предлагат дългосрочно количества на електроенергийната борса, поясни доц. Георгиев. По думите му самият бизнес е искал повече количества през пазара „ден напред“ като най-ликвиден и даващ сигнал каква е стойността на енергията в момента. По-малките потребители до миналата година бяха защитени, но сега предстои и те да се сблъскат с условията на пазара.
Не можем да се учудваме, че цената на електроенергията скача, когато цената на емисиите расте, при това с регулаторна намеса, посочи още доц. Атанас Георгиев.
„Всички плащаме сметката най-накрая. Когато се увеличава цената на енергията, се увеличават производствените разходи, съответно се повишават цените на суровините. Имаме всеобща верига на повишение – това е общата картина в Европа от началото на годината. Не само в цената на електроенергията, в цената на природния газ се наблюдават същите тенденции. Европа тази година е с много високи ценови равнища в сравнение с останалия свят“, изтъкна Георгиев.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
