
Румъния първа в Европа ще произвежда електричество с малки модулни ядрени реактори
- Актуално
- Текст:

В миналото малките модулни ядрени реактори (SMR) се инсталираха в подводници, самолети и други съоръжения, но напоследък в САЩ са част от множество пилотни проекти, пише Euronews. Малките ядрени реактори са далеч по-евтини, могат да произвеждат голямо количесто нисковъглеродна енергия и заради малкия им размер могат да се инсталират на значително по-малка площ от традиционните ядрени реактори. Недостатъкът им е че харчат доста ядрено гориво, но запознати казват, че ползите са повече от вредите.
В Европа Румъния първа разполага с авангардната технология, която привлича и политическа подкрепа по света, заради обстоятелствата около енергийната сигурност. Румънското правителство описва иновацията като „най-новата, най-безопасна и чиста ядрена технология“.
Партньорството със САЩ и програмата им „Проект Феникс”, в който Румъния се включи, ще позволи на страната да замени старите си въглищни електроцентрали с по-малки съоръжения за производство на електричество от SMR. В района Дойчещи, на север от Букурещ, вече се изгражда електроцентрала с шест малки мобилни ядрени модула, осигурена с финансиране до € 254 милиона. Освен, че ще спести емисии, равностойни на 4 милиона тона въглероден диоксид, централата ще създаде и над 2000 работни места.
Заемайки водеща позиция в Европа, в Политехническия университет в Букурещ Румъния ще обучава за работа със SMR и бъдещи специалисти по ядрена енергетика от цяла Европа.
Специалният пратеник на президента на САЩ за климата Джон Кери наскоро посети университета и съобщи, че в региона ще бъдат построени още малки атомни централи. „Имам удоволствието да съобщя, че първите класирали се за „Проект Феникс” са Чехия, Полша и Словакия“, каза Кери и увери, че и трите страни ще получат финансова и техническа подкрепа за предпроектни проучвания за изграждане на SMR.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
