
Икономист: 50 хил. лева таван на кредитите в Българска банка за развитие
- Финанси - икономика
- Текст:

Като предпазна мярка срещу сегашните практики в Българската банка за развитие (ББР) да се въведе таван на отпусканите кредити от 50 хил. лева. Това предложи икономистът от „Демократична България“ Мартин Димитров по БНР с изричната уговорка, че това е крайно решение и повод да се предизвика дебат.
„Нека да разсъждаваме между 50 хиляди лева и 5 милиона, някъде между двете да е компромис. Но наличието на таван спасява положението. Защото автоматично тази банка ще финансира малък и среден бизнес, а големите да си отидат при търговските банки“, категоричен е бившият депутат.
Според него създаденият от досегашната власт модел на концентрация вреди на икономиката и е срещу малкия и средния бизнес у нас.
„Този модел на управление, който ГЕРБ въведе – със свръхконцентрация на ресурси, води до това населението да обеднява, България да продължава да бъде най-бедната в ЕС, а Румъния, от която искахме да се „откачим“, защото ни забавяше влизането в ЕС, или ние така си мислехме, ни изпреварва с 33% по-високи доходи в момента. Тоест този модел не е проблем само в справедливостта в него, а това, че икономически ни забавя“, обясни икономистът.
Мартин Димитров е категоричен, че е подменена целта на държавната банка и съобщи, че през септември 2016 г. е имало 27 големи кредита на обща стойност 250 млн. лева и това е било повод на Димитров, Петър Славов и Методи Андреев да обърнат внимание на ББР, че трябва да пренасочи ресурса си към малкия и средния бизнес.
Той настоява за проверка на решенията на надзорния съвет на ББР и Българската народна банка (БНБ) да вземе отношение към проблема.
„В момента голяма част от контролните органи се занимават с малкия и средния бизнес. Контролните органи първо трябва да се занимават с големия бизнес, като касовите наличности е само един от въпросите. Най-накрая трябва да се занимават с малкия и средния бизнес и хората по пазарите. За да има истинска събираемост“, смята Димитров.
Той коментира, че когато „човекът на пазара не е платил един лев данък“, има жестока глоба и наказание, а за големите, особено за много големи фирми липсва контрол.
В коментара си по казаното от служебния министър на финансите Асен Василев пред БНР, че огромни касови наличности по фирмите вероятно захранват корупция, икономистът посочи: „Щом е касова наличност, трябва да е в касата, и ако не е в касата, е проблем – тук е прав министърът.“
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
