
Зелен индекс на компаниите ще заработи от следващата година
- България
- Текст:

Зелен индекс, който да насърчава компаниите да въвеждат ESG практиките, както и да отличава тези, които го правят по най-добрия начин, подготвя Българската фондова борса. Това съобщиха Маню Моравенов и Константин Константинов, изпълнителни директори на БФБ и БНЕБ при представянето на мисията, целите и първите инициативи, които ще предприеме първият и единствен по рода си в България тинк-танк за устойчиви финанси и енергетика – Green Finance & Energy Centre, който беше регистриран в последния ден на март.
Green Centre се реализира в партньорство с Министерството на финансите, Министерството на енергетиката, Комисията за финансов надзор и Фонда на фондовете, както и с участието на представители на заинтересованите страни. Основната му мисия е създаванe и пренос на водещи добри практики в три основни области: екологична, социална и управление на бизнеса, като си поставя за задача да партнира на правителството в разработването и доизграждането на законодателната рамка и провеждането на конкретни политики за промяна на средата.
„Зелената трансформация започна и считаме, че приляга на водещи институции като БФБ и БНЕБ заедно с всички заинтересовани страни да поведат дебата, да чертаят тенденциите и политиките в икономическия и обществения живот по темите за устойчивите финанси и енергетика. Отворени сме към мобилизиране на целия експертен потенциал на страната ни, като стъпвайки на най-добрия опит на Европа и света, сме убедени, че ще допринасяме пълноценно за устойчивото развитие на бизнеса в България“, каза доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ. Той се надява новият индекс да е работещ в началото на следващата година, а това е една от множеството инициативи за стимулирането на по-екологично поведение от страна на компаниите.
Въпреки че 83,9% от компаниите оценяват нивото на разработените от тях политики над средното, над 41% от тях изпитват недостиг на информация и 37,5% от фирмите отчитат като важен проблем липсата на кодекси и методологични документи с практическа насоченост. Това стана ясно от проучването на средата и т.нар. ESG практики - Ecology, Social, Governance - направено от ВУЗФ Лаб по поръчка на БФБ сред 56 компании от 7 икономически сектора. „Зеленият център“ си поставя амбициозните задачи да разработва политики, да популяризира ESG практики, да взаимодейства със световните мрежи, да разработи национален индекс и да води обществения дебат по темите за устойчиви финанси и енергетика.
След приемането на „Таксономията за устойчивите финанси” на Европейската комисия се очаква инициативата да подпомага зелените инвестиции чрез идентифициране и класифициране на икономическите дейности, които се считат за екологично устойчиви.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
