Електронни очи - българско приложение за незрящи е на финалната права

Електронни очи - българско приложение за незрящи е на финалната права Снимка: Freepik.com

Навигаторът за незрящи ще е готов през април, а следващата крачка е поставяне на bluеtooth навигатори на входовете на ключови столични сгради

От години работим по създаването на приложение „Електронни очи“ и целта ни е то да бъде готово през април. Това казаха от федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания“ по време на пресконференция днес.

За „достъпността“ се говори от много години. Тя помага на всички и ни кара да вярваме, че сме част от цивилизовано, съвременно общество, а не в средновековието. Тя се възприема предимно като архитектурна и транспортна, но има и много по-широк обхват. Тя е и достъп до работа, до образование, до интелектуални продукти, подчертаха от федерацията. „В тази си цел ние сме се провалили, продължаваме да крачим с гордо клюмнала глава от провал към провал, но не се отказваме.“ 

„Като хора, които нямат амбиции да оправят цялата държава и целия свят, се концентрирахме върху архитектурната и транспортната достъпност. Така и нашите спортисти със зрителни увреждания ще могат да се придвижват спокойно и безопасно.“

Приложението „Електронни очи“ играе ролята на навигация за незрящи. Получава се информация за това къде се намираш, отвежда те до желано място, като посочва къде се намират спирките на градския транспорт и разписанието на превозните средства.

Все още се работи по възможността приложението да дава информация за това кой точно номер автобус или друг вид градски транспорт е спрял на спирката и дали е точно този, който е нужен на незрящия.

„Имаме напредък. Благодарение на подкрепата на БНТ, която много активно работи и за осигуряване на финансиране, и за популяризиране на нуждата от приложението. Опитваме се да финализираме първия етап. Към момента компанията, която го създава, Сирма Груп, изчиства някои бъгове, но се надяваме, че през пролетта спокойно ще раздаваме устройствата с приложението на хората. Те са напълно безплатни за незрящите хора.“

Столична община ни помогна, като предоставя постоянни данни за придвижването на превозните средстдва, уточняват от федерацията. „Следващият етап е да подобрим точността чрез Bluetooth локализатори, които да се поставят на значимите сгради в столицата, а след това и на други места. Това са банки, болници, детски градини, училища. Амбицията ни е да се поставят локализатори на входа на тези сгради. Така ще се избегне сегашното неудобство навигацията да те заведе не до самия вход, а в околността на търсената сграда. Това обикновено не е проблем за зрящия, но представлява голяма пречка за хората със зрителни увреждания.“ 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: