САЩ приеха бежанци по ускорена процедура

САЩ приеха бежанци по ускорена процедура Снимка: arabnews.com

Президентът Доналд Тръмп обясни, че молбите за убежище на 59 бели имигранти от Южна Африка са били разгледани спешно, тъй като в страната си са жертва на „расова дискриминация”

Обработката на молби за убежище в САЩ често отнема месеци, дори години, но документите но тази група са били разгледани бързо, без оценката на Агенцията на ООН за бежанците (UNHCR), както обикновено се подхожда.

Според южноафриканското правителство обаче групата не е преследвана по начин, който би оправдал статут на бежанци. В същото време на хиляди хора, в т.ч. чернокожи африканци и бежанци от Афганистан е било отказано убежище в САЩ, съобщават от Human Rights Watch. 

Практически администрацията на Белия дом не приема никакви други бежанци, включително от военни зони, но групата бели южноафриканци вчера бяха посрещнати топло на летището в Дълес, близо до Вашингтон. Според президента Тръмп те са били преследвани, но „дали са бели или черни, за мен няма значение”.

Южноафриканският му колега Сирил Рамафоса заяви пред ВВС, че оценката на САЩ не е вярна”, тъй като т. нар. африканери - потомци на европейски заселници в ЮАР - не отговарят на критериите за бежанци и не са били в риск от „политическо, религиозно или икономическо преследване”.

Според доклад от 2017 г. чернокожите южноафриканци са 90% от населението на Южна Африка, но притежават едва 4% от цялата частна земя, Вероятно в тази връзка през януари президентът Рамафоса подписа спорен закон, позволяващ на правителството да иззема частна земя без обезщетение, когато това е „справедливо и от обществен интерес“.

САЩ обаче критикуваха тази политика. Позицията на Тръмп изглежда е повлияна от мнението на неговия близък съветник Илон Мъск, който е роден и израсъл в Южна Африка и често е чуван да казва, че в родината му се извършва „геноцид на бели хора“, а правителството е приело „расистки закони за собствеността“.

Мнозина критикуват подхода на администрацията на Тръмп. Според Демократическата партия, приемането на. африканерите е „политически мотивирано пренаписване на историята”. Протестантската епископална църква заяви, че повече няма да работи с федералното правителство по заселването на бежанци заради „преференциалното третиране“ на африканерите.

От Проекта за международна помощ на бежанците виждат в хода на Тръмп „много лицемерие и неравно третиране“. Организацията съди Белия дом заради решението да спре за неопределено време Програмата за прием на бежанци в САЩ (USRAP) – политика, която според обвинението е оставила над 120 000 условно одобрени бежанци в неизвестност.

Двустранните отношения между САЩ и Южна Африка са обтегнати, откакто президентът Тръмп възложи на администрацията си да преселва в САЩ африканери, предимно от холандски произход. САЩ също така критикуваха остро Южна Африка за „агресивната“ им позиция срещу Израел в Международния наказателен съд.

Същевременно САЩ открито прибягват до мащабни репресии и масови депортации на мигранти и търсещи убежище от други страни. За африканерите обаче са предвидени благоприятни условия и по различни данни около 70 000 от тях са склонни да емигрират в САЩ – основно млади семейства.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: