Орбан договори една година без санкции върху руския петрол
- Актуално
- Текст:
Снимка: moscowtimes.ru
Както се предполагаше, САЩ временно отменят потенциалните санкции срещу Будапеща. Вашингтон се съгласи Унгария да купува руски енергийни суровини още една година, съобщи Bloomberg, позовавайки се на изявление на унгарския премиер и запознат американски служител.
Според унгарското издание Telex, договорена е временна отмяна на санкциите върху доставките по тръбопроводите „Турски поток“ и „Дружба“. Вече е ясно, че отсрочката е една година, но според Орбан, той е осигурил на страната си „безсрочна“ отмяна на американските санкции. Източници на AFP и ВВС в Белия дом потвърдиха едногодишния срок.
И така, демонстрирйки „топло” отношение към страна от ЕС и към руския бизнес, Тръмп хвърли въдицата. Орбан захапа. Остава му, разбира се, "екстрата" да продължи да играе "контра" в ЕС - и пак, разбира се, да не се отказва от европейските фондове.
Пред AFP запознат американски служител разкрива какво ще струва това на Унгария:
- договор за покупка на ядрено гориво на стойност над $ 100 милиона с Westinghouse Electric Co. (може би за ядрената електроцентрала Paks-2, която Унгария ще строи с участието на „Росатом”. Джо Байдън наложи санкции върху строителството на обекта, но верен на отмъстителността си, Тръмп сега ги отменя напълно).
- „Предоставяне” на съоръжения за съхранение на ядрени отпадъци на неизвестна цена.
- Покупки на американски втечнен природен газ за около $ 600 милиона.
- Покупка на американско оръжия за повече от $ 700 милиона.
Това са само крупните параметри на сделката - подробностите, изписани със ситен шрифт, засега остават неизвестни.
„Постижението” на Орбан е пореден сигнал за готовността на Тръмп да опитва разединение на ЕС. Левите и националистическите формации в Европа (и в България) вече приветстват унгарския премиер за неговия „патриотичен акт”, пропускайти да отбележат доста скъпичкото обвързване със САЩ,
Може би сега Унгария ще провери на практика максимата, че ако си слуга на двама господари, идва време да избереш по-богатия. Изглежда, че ТОВА приветстват родните и европейските националисти.
Още по темата във
facebook